xcounter
Calendar Icon

Ночі музеїв: як це роблять у Німеччині та Україні

06.11.2012 12:03

У Німеччині нічний тур музеями – можливість заощадити. На вихідних у Кельні за 16 євро пускали в 45 арт-місцин. В Україні ж – радше благодійність: вхід вільний, музейники й артисти працюють безкоштовно.

У Німеччині нічний тур музеями – можливість заощадити. На вихідних у Кельні за 16 євро пускали в 45 арт-місцин. В Україні ж – радше благодійність: вхід вільний, музейники й артисти працюють безкоштовно.

"Довга ніч Кельнських музеїв" - інтелектуальна розвага для витривалих. У ніч із 3 на 4 листопада 2012 року відбулися близько двох сотень екскурсій, виставок та концертів. Туристи мали змогу побувати в 45 арт-локаціях – від найвідоміших класичних музеїв міста (Римсько-германський, музеї Людвіга, Вальрафа й Рихартца, Кеті Кольвіц тощо) до модерних закутків по обидва береги Рейну. Дійства тривали від 19 вечора до третьої ранку. Чому саме в Кельні? Бо в жодному іншому місті Німеччини немає стільки музеїв, як тут, стверджують організатори.

 Музейну ніч відкрили в підземеллі Кельнського собору

Музейну ніч відкрили в підземеллі Кельнського собору

Німеччина: без пафосу

Усе почалося біля чільного символу міста – Кельнського собору. Тринадцяту музейну ніч відкрили в підземеллі. Тут тривають археологічні розкопки, вчені знаходять давньоримські пам'ятки. Мер міста Юрґен Ротерс зауважив: попри напружений графік, залюбки візьме участь в екскурсіях і для того виспався вдень. У коментарі Deutsche Welle пояснив: захід важливий для міста, бо показує музеї з несподіваних сторін і приваблює туристів. "Довга ніч" має солідних спонсорів: телекомунікаційну компанію, виробників автомобілів, пива тощо. Відкривають, однак, без пафосу: жодних вечірніх суконь, дорогих костюмів та офіціозу.

Одна ніч коштує 300 тисяч євро, розповів у коментарі Deutsche Welle керівник проекту Урбан Армборст. За його словами, переважна більшість грошей надходить від продажу квитків. Організатори підрахували: щороку подію відвідують близько 20 тисяч людей.

Як не з'їм, то понадкусюю

До підземелля собору простяглася черга на кілька десятків метрів. Прямуємо до площі Ноймаркт. Звідси туристів забирають автобуси. Музейна ніч має п’ять маршрутів: "Сіті-тур", "Північ", "Південь", "Захід", "Схід". Це міські автобуси, котрі нині їздять довше. Кожна зупинка – нова арт-місцина, на певних станціях можна міняти "гілку". Черги – всюди: до кас, гардеробів, популярних виставок. Але рухаються прудко.

Девід Гокні, Прибуття весни до Волдгейту, 2011 р.
Девід Гокні, "Прибуття весни до Волдгейту", 2011 р.

Перш за все заощаджуємо час і гроші. Удень квиток до популярного музею обійдеться в 8-12 євро, для родини з дітьми – близько 20-ти. Нині ж квиток «усе включено» продають за 16 євро. Для дітей і підлітків до 15-ти років вхід вільний. Та за одну ніч усього не "скуштуєш". Безпрограшна стратегія – заздалегідь обрати на "шведському столі" кілька виставок.

"Ніч музеїв – це особлива атмосфера й можливість поїхати кудись удвох. Наших чоловіків це не цікавить. Вони вдома, дбають про котів", - кажуть Мануела та Інґрід. Подруги живуть у маленьких містечках поблизу Кельна і приїхали на ніч музеїв вчетверте. Цього разу відвідують музеї карнавалу та вина.

Витрішки не продавали

Публіка в музеї Людвіґа
Публіка в музеї Людвіґа

До півночі люду в автобусах меншає. Далі їде переважно молодь, діти й пенсіонери трапляються рідко. У Музеї Вальрафа й Рихартца все ще черга до спецвиставки "1912: місія модерна" (полотна Ван Гога, Пабло Пікассо, Поля Гогена, Едварда Мунка та ін.). Заповнюються м’які крісла музейних "лаунж-зон". Майже в кожному фойє продають пиво від спонсорів ночі, проте очі в гостей тверезі. Перед музеєм Людвіґа пропонують супи з великих баняків. Черга тут, як на червоній доріжці кінопрем’єри: триває спеціальна виставка модного художника Девіда Гокні. У середньому активні музейні кочівники відвідують за ніч 3-5 виставок. Надивившись, лаштуємося додому.

Україна: вхід вільний

В Україні сталого формату таких подій ще нема. Музеї працюють довше з власної ініціативи, запрошені артисти – часто без гонорару. Місцеві адміністрації надають переважно інформаційну підтримку. Гостей приваблюють спеціальними виставками, лекціями, концертами й перформансами. Попри слабку комерційну складову, виграють усі: міста отримують туристів, музеї – черги біля входу, гості – безкоштовні атракції.

Картина Гайнриха Ґерле Сучасники, 1931/1932 рр.
Картина Гайнриха Ґерле "Сучасники", 1931/1932 рр.

Ночі в музеях стають модними й затребуваним цілорічно. Акції влаштовують не лише в містах-мільйонниках. Торік приєдналися Черкаси, Кіровоград, Івано-Франківськ та інші. На відміну від Німеччини, вхід зазвичай вільний. У великих містах музеї працюють до першої-другої ночі, тож іноді місцеві адміністрації продовжують рух транспорту. У провінціях – «білі» ночі: переважно з 17 до 22 вечора.

Оживають не тільки музеї. Приєднуються університетські центри, художні галереї, планетарії – всі можливі культурні інституції. Цьогоріч у Харкові події відбувалися на чотирнадцяти мистецьких майданчиках, між якими снували фестивальні автобуси. У Кіровограді показували художню самодіяльність і давали майстер-класи різних ремесел. У Черкасах "Ніч у музеї по-черкаськи-2" влаштували до Дня козацтва (свята Покрови) – в жовтні.

Новий бренд

Про те, що акції надихають туристів в Україні, свідчить такий факт: цьогоріч у Національному музеї імені Андрея Шептицького у Львові за ніч побували понад 15 тисяч гостей. Про це Deutsche Welle розповіла заступниця директора Оксана Біла. Музей першим у Львові започаткував «ночі». За словами Білої, це не потребує великих грошей. Достатньо було б отримати підтримку, щоб заплатити гонорари та привезти до міста артистів. Поки що музей запрошує переважно молодих і не дуже відомих.

У Львові з музейних ночей хочуть зробити ще один бренд міста
У Львові з музейних ночей хочуть зробити ще один бренд міста

Утім, формат у Львові розиширили: 16-18 листопада втретє відбудеться промо-акція "Ніч у Львові". Як розповіла Deutsche Welle заступниця керівника відділу промоції міста Львівської міської ради Марта Іванишин, подію зініціювала місцева влада, зібравши на нараду музейників міста. Мета "Ночі у Львові" - привабити туристів у «слабкі» місяці. Перша акція відбулася торік у грудні. За оцінками міськради, на екскурсіях побували близько трьох тисяч людей. У липні - вже шість тисяч гостей. Нині, в листопаді, очікують ще більше туристів.

Здійнявся ажіотаж: у першу ніч екскурсії безкоштовні, тож за один день в Інтернеті зголосилися понад 1200 гостей. Ті, хто не встиг, купуватимуть квитки. Ціни – нижче собівартості: від 5 до 45 гривень. За словами Марти Іванишин, міська рада попросила учасників знижувати ціни. Окрім музеїв, нічним життям заживуть церкви, стадіон, театри, галереї. Усього за вихідні очікується понад сто подій. Місцева влада сподівається зробити "Ніч у Львові" ще одним брендом міста.

Кращі криптовалютні біржі 2021 року для трейдерів-початківців

Кращі криптовалютні біржі 2021 року для трейдерів-початківців

Популярні відео на YouTUBE
Тематичні матеріали
Binance
Цікаве
Найпопулярніші новини
Найкращі відео з YouTUBE
Популярні блоги
Погода і гороскоп
Автоновини