xcounter
Calendar Icon

Нетрадиційний газ в Україні – запитань більше, ніж відповідей

29.11.2012 12:40

Жителі Харківщини занепокоєні екологічними ризиками видобування нетрадиційного газу.

Нетрадиційний газ в Україні
Нетрадиційний газ в Україні

Жителі Харківщини занепокоєні екологічними ризиками видобування нетрадиційного газу. Вони вимагають проведення місцевого референдуму з цього питання.

Свердловина «Біляєвська-400» розмістилась лише в дванадцяти кілометрах від Первомайського. Поблизу розташовані ще вісім поселень. Це перша пошукова свердловина, яка з’явилася в рамках спільної діяльності компаній «Укргазвидобування» і Shell. Співробітництво передбачає проведення пошуку, розвідки та видобутку нетрадиційних газів на території Харківської області.

На перший погляд, справа корисна, однак методи видобутку нетрадиційних газів викликають в екологів чимало запитань. Наприклад, технологія гідравлічного розриву або гідроудару, яка передбачає закачування на глибину в кілька кілометрів великої кількості води з розчиненими в ній хімічними реагентами. За допомогою цієї суміші газ витісняють з піщаників.

Жителі стурбовані

Місцеві мешканці збирають підписи з вимогою проведення референдуму
Місцеві мешканці збирають підписи з вимогою проведення референдуму

«Куди вони подінуть цю токсичну суміш? Зберігатимуть у відстійниках просто неба? Вивозитимуть на фурах? І куди? Ми знаємо, що деякі країни відмовилися від такого видобутку газу. А нас, виходить, вважають за дурнів?», - обурюється керівник місцевої громадської організації «Народний контроль» Ніна Павленко. Двісті жителі Первомайського вже підписали звернення до президента з вимогою проведення місцевого референдуму.

Люди бояться «другого Чорнобиля». Такі занепокоєння часто можна почути на вулицях міста. «Що за хімічні речовини вони закачуватимуть під землю? Я не хочу, щоб навколо нас усе пожовтіло та вимерло», - скаржиться пенсіонерка Надія Єрмак. На думку іншого жителя Первомайського Івана Спірова, використання для видобутку великої кількості води в районі, де й без того існують проблеми з водопостачанням, ще більше ускладнить ситуацію.

Влада заспокоює

Свердловина Біляєвська - зовсім поруч Первомайський
Свердловина "Біляєвська" - зовсім поруч Первомайський

У райдержадміністрації намагаються розвіяти такі побоювання. Місцева влада провела «широку роз’яснювальну роботу серед населення», пройшли й громадські слухання, стверджує голова Первомайської райдержадміністрації Віктор Намчук. У розмові з Deutsche Welle він пообіцяв реагувати, якщо інвестор сприятиме погіршенню стану довкілля. «Але те, що я бачу, як організована робота, яке відношення до виконання екологічних вимог, усе на найвищому рівні», - каже Намчук.

У компанії Shell, відповідаючи на запитання Deutsche Welle, повідомили, що технологія гідророзриву застосовується в світі вже понад 60 років і вважається безпечною. «Ми розуміємо стурбованість населення щодо ризиків потрапляння в ґрунтові води хімічних речовин, але ми застосовуємо найкращі стандарти герметизації свердловин. І ми не проводимо робіт, допоки немає впевненості у відсутності ризиків шкоди для довкілля», - заявила прес-секретар компанії Анна Думанська.

Місцеві екологи б'ють на сполох

У Німеччині теж протестують проти сумнівних методів видобутку сланцевого газу
У Німеччині теж протестують проти сумнівних методів видобутку сланцевого газу

Голова харківської екологічної групи «Печеніги» Сергій Шапаренко вбачає загрозу для довкілля ще в тому, як та де зберігатиметься суміш, що використовуватиметься для гідроудару. Крім того, за його словами, не зрозуміло як цей розчини утилізуватимуть, і куди потрапить та частина суміші, яку не зможуть дістати на поверхню. «Це може бути кілька десятків тисяч кубометрів рідини», - висловив своє занепокоєння в розмові з Deutsche Welle Шапаренко.

Виконавчий директор з львівської організації «Екологія. Право. Людина» Олена Кравченко в зв'язку з цим звернула увагу й на недоліки українського законодавства. «Україна повинна спочатку вдосконалити свої закони, аби унеможливити усі екологічні ризики, а вже потім розпочинати видобуток», - вважає вона.

Нещодавно низка українських екологічних організацій звернулася до уряду з відкритим зверненням, де закликали не підтримувати видобуток нетрадиційних газів. Вони побоюються, що це може призвести щонайменше до втрати стратегічних запасів питної води, і нагадали про резолюцію конгресу Міжнародного союзу охорони природи, який закликав держави призупинити видачу ліцензій на таке газовидобування.

Лучшие криптовалютные биржи 2021 года для начинающих трейдеров

Лучшие криптовалютные биржи 2021 года для начинающих трейдеров

Популярные видео на YouTUBE
Материалы по теме
Binance
А-9834,58 грн./литр
А-95+31,39 грн./литр
А-9529,72 грн./литр
А-9228,7 грн./литр
ДТ28,44 грн./литр
LPG15,83 грн./литр
Это интересно
Самые читаемые новости
Лучшие видео с YouTUBE
Популярные блоги
Погода и гороскоп
Автоновости