xcounter
Calendar Icon

Хижацька реклама та її психологічний вплив на нашу свідомість

21.01.2013 18:03

Вплив реклами на свідомість реального або потенційного покупця широко відома в світі. Українські підприємці, мабуть, одна з небагатьох країн, що стала порівняно не так давно користуватися засобами реклами з метою просування товарів і розвитку приватного бізнесу.

Реклама
Реклама

Вплив реклами на свідомість реального або потенційного покупця широко відома в світі. Українські підприємці, мабуть, одна з небагатьох країн, що стала порівняно не так давно користуватися засобами реклами з метою просування товарів і розвитку приватного бізнесу.

Не можна стверджувати, що в доперебудовні роки в СРСР реклами не існувало. Якраз цими засобами пропаганди радянські чиновники в своїх політичних цілях користувалися цілком успішно, чудово знаючи про силу впливу наочної агітації. Але в тому вигляді, який реклама має сьогодні, в нашій країні вона з'явилася порівняно недавно.

Неочевидна мета реклами - сформувати споживчу поведінку людини. Сучасній ринковій економіці як повітря потрібен «невичерпний Споживач», який буде безупинно і рефлекторно купувати і споживати.

Ідеалом поведінки «невичерпного Споживача» є поведінка наркомана. Наркоман назавжди прив'язаний до вибраного продукту (вірний товарній марці); відчуває ейфорію від його прийому (радість споживання товару); ідеалізує цей продукт (формує «імідж» товару); чекає від нього негайного ефекту (вигода від споживання); споживає в наростаючому темпі (стимулює ріст споживання); виправдовує споживання (доводить собі, чому він це споживає, незважаючи на очевидні негативні сторони).

Головна, явна і первинна мета реклами - продаж товару або послуги. На перший погляд, у цьому немає нічого складного. Але насправді продати що-небудь за допомогою реклами - справа не проста. Тому що реклама не може змусити людину зробити що-небудь, але в її силах підштовхнути споживача до прийняття певних рішень. Щоб покупець прийняв рішення на користь придбання рекламованого товару, реклама повинна точно виконати покладену на неї місію.

Цього можна домогтися наступним чином. Сьогодні ні в кого не виникає сумнівів, що сила психологічного впливу рекламного продукту на свідомість людей велика. Завдяки активності рекламної індустрії, у всьому світі відомо безліч добре розкручених брендів, що представляють різні галузі людської діяльності. Завдяки невпинному та інтенсивному навіюванню ці назви увійшли в свідомість людей як повсякденна потреба в вироблених ними товарах, як еталон якості.

Наприклад, якщо мова заходить про дамську парфумерію, то, як символ цього продукту може звучати назва славнозвісних парфумів «Шанель № 5». Коли йдеться про спорт, на думку спадають виробники спортивного одягу: фірма «Adidas», «Reebok», «Lacoste».

Очевидно, що успіх цих товарів продиктований не тільки їх відмінною якістю, але і вмілим використанням реклами.

Надалі я спробую поміркувати над тим, яким чином вплив реклами на споживача виявляється настільки сильним? Найменше реклама буває дієвою, коли вона подається в якості лише інформативного засобу. Наприклад, скільки б не попереджав МОЗ про шкоду куріння, поміщаючи повідомлення про це на пачках сигарет, написані навіть великим шрифтом, це мало впливає на курців, серед яких багато лікарів, краще за інших обізнаних про згубний вплив паління на організм людини.

Успішною буде така реклама, яка передбачає вплив на емоційну сферу покупця, сприяючи появі у нього позитивних емоційних асоціацій. Але просто позитивного настрою як такого, викликаного цікавою привабливою рекламою не достатньо, щоб бренд став популярний і затребуваний. Необхідно, щоб ці приємні емоції потенційного споживача безпосередньо асоціювалися з конкретним продуктом, який пропонується рекламою.

Приміром, з красою і витонченістю балетних дів тепер асоціюються цукерки «Рафаелло», які на підсвідомому рівні сприймаються такими ж ніжними, легкими і білими як балетні пачки і фігурки балерин. Крім цього, будь-яке із названих кондитерських виробів емоційно прив'язане до романтичності почуттів закоханих. І тепер багато чоловіків, купуючи солодкий подарунок для коханої, зупиняють свою увагу на цих гарно розкручених цукерках, тим самим вже наперед припускаючи, що кохана жінка буде зчитувати їх послання, використовуючи інформацію, закладену в її свідомість красивою рекламою.

Реклама передбачає управління людиною як відкрите, так і приховане. Відкрите управління часто наштовхується на підсвідомий опір і далеко не завжди досягає своєї мети. Люди не люблять, коли їм прямо говорять про те, що вони повинні робити. Що їй робити, людина воліє вирішувати сама. Тому реклама в такій формі, наприклад: «Купуйте продукти такої-то фірми, вони найкращі», не викликає ентузіазму у споживачів. А часто навіть навпаки, подібного роду заклик працює як антиреклама, викликаючи у людей почуття неприйняття і роздратування.

Психологами виявлено, що споживач, який знає, що він хоче купити, не завжди здатний сформулювати відповідь на питання: чому він хоче це зробити? От саме в цьому питанні йому і повинні допомагати рекламісти, використовуючи приховані методи управління.

При таких методах індивід впевнений, що він сам прийняв рішення про купівлю того чи іншого продукту, а не робив це під впливом засобів рекламної агітації. У цьому випадку протидії не виникає, як і роздратування теж. Приховані методи управління припускають вплив на підсвідомість людини. Тому що саме на підсвідомому рівні, перш за все і приймається рішення «подобається» - «не подобається». Найефективніша реклама - це інформація, що досягла підсвідомого рівня.

При підготовці реклами важливо чітко розуміти, для якої цільової аудиторії вона призначена. Цільова аудиторія - це люди, які з більшим ступенем імовірності відправляться за покупкою рекламованого продукту. Виділяється цільова аудиторія по спільності інтересів, або за демографічними даними. Точно уявляючи собі таку аудиторію, можна з великим успіхом підібрати необхідні форми впливу на неї.

Зібравши і вивчивши всю необхідну інформацію про споживача, рекламіст визначає для впливу так звані мішені. Цілями-мішенями можуть бути обрані почуття гідності людини, матеріальна вигода, отримання задоволення, прагнення до здоров'я і так далі. Тобто, щось таке, що споживач визначить як значуще для себе. Надзавдання розроблювального сюжету реклами ґрунтується на обраній мішені, показуючи в привабливій формі гідності товару, здатного задовольнити потребу покупця. Коли задоволення потреби асоціюється у свідомості людини з рекламованим товаром, тоді з'являється високий ступінь імовірності того, що він купить такий товар.

Відомо, що хороший шопінг зіставний з терапевтичним ефектом. Тобто, людина, що знаходиться в пригніченому, поганому настрої, здатна змінити свій стан завдяки позитивним емоціям, радості від придбання приємних для неї речей. Якщо продавець в змозі запропонувати багатий асортимент товару для такого шопінгу, він може рекламувати його як спосіб для підняття поганого настрою.

Коли в рекламному продукті відсутній емоційний посил, реклама не «чіпляє» уваги і інтересу людини. У цьому випадку споживачу навряд чи захочеться зробити тут покупку. Мало того, такий інформативний ряд може спровокувати негативні почуття у покупця. Підсвідомо людина захищається від негативу тим, що намагається не запам'ятовувати неприємну інформацію. Подібний ефект характеризує рекламний хід як невдалий, оскільки основне завдання реклами не тільки виділитися у величезному інформаційному потоці, спрямованому на людину звідусіль і постійно, але і запам'ятатися, відкластися у свідомості як щось приємне і необхідне.

Якщо завдяки такій невдалій рекламі у покупців вже склалися негативні асоціації, подолання такого стереотипу - найважча задача. Але здійсненна. Правда, для досягнення успіху можуть знадобитися глибокі психологічні дослідження.

Оберемо продукт, при мисленні про який спливають найменш приємні конотації – сливу. Асоціативний ряд, який викликався цим фруктом: «висушений», «стара діва», «скупість», «жадібність», а так само «запори» робили продукт зовсім не привабливим, і реалізовувати його було складно. Після проведення дослідження було прийнято рішення підкреслити інші його властивості. Тепер це продукт, здатний дарувати життєрадісність, бадьорість і гарний настрій. Рекламна візуалізація представляє чорнослив як продукт, що лежить на гарному посуді. В іншому варіанті чорнослив показаний як добавка до білосніжного сиру. Так сливка виглядає привабливо і апетитно. Крім цього в кадрі з'являлися гарні спортивні фігури людей, що випромінюють життєрадісність, здоров'я і успіх.

Персонажі в рекламі - дієвий засіб. Саме персонажі особливо дієві в рекламі. Найбільше «вистрілюють» зображення красивих жінок, дітей і тварин.

В якості експерименту рекламісти виготовили дві реклами одного і того ж виду взуття. В одній рекламі були зображені туфлі, які подані красиво і цікаво. Але неживий предмет не має такої динаміки, як одухотворений. Тому виявилося, що реклама, де красива дівчина з посмішкою приміряє ті ж самі туфлі, користувалася великим успіхом.

Не випадково в цілях обмеження пропаганди пива крім обмеження часу трансляції реклами, було заборонено використовувати образи людей і тварин. Такий хід поставив фахівців, виробляючих рекламний продукт, в жорсткі рамки, серйозно ускладнивши їм завдання. І, як відомо за деякими даними, це дійсно вплинуло на скорочення обсягу продажів пива.

В даний час реклама зайняла серйозну нішу в свідомості людей і розвитку суспільства в цілому. З'явившись в нашій країні нещадавно, вона розвивається потужними темпами, заповнюючи собою весь простір, починаючи від всіляких ЗМІ та зустрічаючись так само повсюдно у магазинах, транспорті, на вулицях. Постійно зростає професіоналізм фахівців в області реклами.

Володіючи властивістю потужно впливати на підсвідомість людей, реклама бажана в позитивному ключі. Позитивна реклама здатна помітно вплинути на покращення якості життя суспільства в цілому.

Кращі криптовалютні біржі 2021 року для трейдерів-початківців

Кращі криптовалютні біржі 2021 року для трейдерів-початківців

Популярні відео на YouTUBE
Тематичні матеріали
Binance
Цікаве
Найпопулярніші новини
Найкращі відео з YouTUBE
Популярні блоги
Погода і гороскоп
Автоновини