xcounter
Calendar Icon

Естонія - зразкова учениця Єврозони

04.07.2013 11:50

Поки країни півдня Європи борються за економічне виживання, невелика прибалтійська держава приголомшує вражаючими економічними показниками.

Естонія
Естонія

Поки країни півдня Європи борються за економічне виживання, невелика прибалтійська держава приголомшує вражаючими економічними показниками. DW досліджувала причини успіху Естонії.

Уже від самої будівлі зі скла на південному заході естонської столиці віє успішністю. Велика бірюзова літера "S" на фасалді свідчить про місцезнаходження тут Skype - найуспішнішого естонського проекту минулого десятиліття. Тийт Паананен, керівник Skype у Таллінні, не потребує ні офісу, ні крісла боса - його робоче місце серед підлеглих. Паананен пояснює, чому саме Естонія стала ідеальним простором для розвитку телефонічного програмування: "У країні мають місце великий потенціал, ґрунтовна освіта та виняткова готовність використовувати технології", - каже Паананен і сповнений гордості додає: "Skype показав естонським підприємствам, що світ можна змінювати й звідси".

Чемпіон Європи економить

Бірюзовий успіх Skype у Таллінні
Бірюзовий успіх Skype у Таллінні

Утім, Естонія квітне не тільки в сегменті ІТ-індустрії. Ця балтійська країна є зразковим членом Євросоюзу й у інших галузях. Згідно з останніми даними Єврокомісії, серед країн-членів ЄС у 2012 році Естонія показала найменший рівень новоутвореної заборгованості у порівнянні до свого ВВП - лише 0,3 відсотка. За балтійською державою йдуть Швеція, Болгарія та Люксембург. Для порівняння: Іспанія накопичила у 2012 році нових боргів у розмірі 10,6 відсотка свого ВВП. Навіть оцінка загальних боргових обтяжень Естонії свідчить про її зразкові досягнення в економіці - державний борг Естонії становить 10,1 відсотка до ВВП і є найнижчим у ЄС.

У 2011 році за зразкову економічну поведінку Брюссель заохотив Таллін введенням євро. Залучення Естонії з 1,3 мільйонами населення до європейського валютного союзу в розпал кризи не стало несподіванкою для міністра економіки Юхана Партса: "Усі знають, що євро небездоганний. Ми долучилися до Єврозони головним чином для того, щоб викликати довіру в наших торгових партнерів. Для такої невеликої економіки, як наша, непросто надсилати чіткі сигнали". Естонці підтримують ці кроки уряду - більшість населення до цих пір виступає за євровалюту.

"П'ята країна Скандинавії"

Економічним зростанням до 13 відсотків наприкінці 1990-х та на початку 2000-х колишня радянська республіка дивувала експертів-економістів у всьому світі. Тоді Естонію називали "балтійським тигром". Професор Райнер Каттел, один з найвідоміших нині естонських політологів-економістів, вважає, що серед найвагоміших факторів успіху Естонії - її географічне розташування. "Ми розташовані поряд з Фінляндією та Швецією. Це не тільки потоки туристів, але й технології та інвестиції", - наголошує 39-річний аналітик. Основою економічного зростання Естонії, власне, й називають експорт у ці країни: 23 відсотки експорту припадає на Фінляндію, близько 15-ти - на Швецію.

Райнер Каттел: Естонія - країна дешевої робочої сили
Райнер Каттел: Естонія - країна дешевої робочої сили

Водночас Каттел пояснює, що це - "не справжній експорт", адже часто йдеться про фірми, які імпортують в Естонію сировину, обробляють її тут, а потім у майже готовому вигляді вивозять. "У цьому сенсі Естонія - це майже як частина Фінляндії чи Швеції", - наголошує експерт. Самі ж естонці бачать себе п'ятою країною Скандинавії і стверджують, що мовно та культурно тісно пов'язані із Фінляндією. У такий спосіб вони ще більше відмежовуються від Росії: не лише кордонами, а й культурно-історично.

Не в останню чергу саме завдяки підтримці скандинавських партнерів Естонія вистояла в часи кризи. Вражаючі показники економічного зростання, які спостерігалися на межі тисячоліть, залишилися в минулому - нині це лише близько одного відсотка. Каттел вважає, що в Естонії треба підвищувати рівень заробітної плати - навіть у тому випадку, якщо це зашкодить експорту. "Сектор експорту не може постійно зростати. Або ми залишаємося країною з дешевою робочою силою для Скандинавії, або заводимо двигун маленького внутрішнього ринку. Обидва фактори одночасно функціонувати не можуть", - наголошує Каттел.

Низькі зарплати та еміграція

За успішними показниками Естонії часто недобачають соціальні компоненти економічного зростання країни. Не всі мають вигоду від нього - понад 17 відсотків населення живе за межею прожиткового мінімуму. У групах ризику - понад 300 тисяч мешканців Естонії російського походження, з яких добра половина не має естонського паспорта, а тому й права брати участь у виборах. Каттел коментує: "Одній невеликій групі населення йдеться дуже добре, але інші - вештаються позаду".

Тійт Паананен: світ можна змінювати з Естонії
Тийт Паананен: світ можна змінювати з Естонії

Тому не дивно, що багато мешканців країни вирішують покинути Естонію. І географічне положення теж відіграє в цьому важливу роль. Більшість емігрує до Швеції та Фінляндії. Політики майже не цікавляться соціальними питаннями, критикує Райнер Каттел. На думку експерта, пропозиції щодо справедливої соціальної політики ігноруються і ховаються за лаштунками економічних показників: "Вони кажуть: дивіться, в Європі нас всі люблять, Анґела Меркель тішиться нами, тож, залиште нас у спокої". Наслідки такого підходу непередбачувані", - застерігає Каттел і додає, що дедалі більше людей втрачають ілюзії та відвертаються від політиків.

Утім, ті, хто йде на вибори, схоже, задоволені неоліберальною політикою уряду Андруса Ансипа. У 2011 році його повторно затвердили на наступні чотири роки. До кінця цього строку міністр економіки Партс не збирається відмовлятися від обраного курсу рестриктивної політики економії: "Інакше це ляже на плечі наступних поколінь, адже борги - це завжди ризик".

Кращі криптовалютні біржі 2021 року для трейдерів-початківців

Кращі криптовалютні біржі 2021 року для трейдерів-початківців

Популярні відео на YouTUBE
Тематичні матеріали
Binance
Цікаве
Найпопулярніші новини
Найкращі відео з YouTUBE
Популярні блоги
Погода і гороскоп
Автоновини