Саудівська Аравія: статистика соціально-економічних показників
Населення Саудівської Аравії в 2011 році склало 26,1 млн чол. (14 млн чол. на 12 млн жінок). Рівень ВВП Єгипту в 2012 році в поточних цінах за офіційним курсом склав 740 млрд доларів США.
![]() |
Статистика по Саудівській Аравії |
Населення Саудівської Аравії в 2011 році склало 26,1 млн чол. (14 млн чол. на 12 млн жінок). Згідно з даними Transparency international (2012) за рівнем корумпованості Саудівська Аравія займає 66 позицію зі 177 країн.
![]() |
Середня щільність населення складає 12,2 людини на квадратний кілометр. |
Зростає чисельність міського населення, річний коефіцієнт урбанізації – 2,2 % (2010-2015). Чисельність міського населення складає 82 % від загального. Чисельність сільського населення – 18 % (2010).
Середня тривалість життя на 2011 рік складає 74,1 років (72 у чоловіків і 76 у жінок).
Рівень грамотності населення Саудівської Аравії згідно з Докладом програми розвитку ООН за 2009 рік складає 85% (114 позиція зі 177).
![]() |
Рівень грамотності суспільства |
Переважну більшість населення Саудівської Аравії складають араби (саудівські араби - 74, 2%, бедуїни - 3, 9%, араби Перської затоки - 3%), які в більшості своїй зберегли племінну організацію. Всього в країні налічується більше 100 племінних об'єднань і племен.
Крім етнічних арабів, в країні проживають саудівські араби змішаного етнічного походження, що мають турецьке, іранське, індонезійське, індійське, африканське коріння. Як правило, це нащадки паломників, які осіли в регіоні Хіджаза, або африканців, що ввозилися до Аравії в якості рабів (до скасування рабства в 1962 в країні налічувалося до 750 тис. рабів). Останні проживають переважно в прибережних районах Тіхамі і Ель-Хаси, а також в оазах.
Іноземні робітники складають близько 22% населення і є несаудівськими арабами, вихідцями з африканських та азіатських країн (Індії, Пакистану, Бангладешу, Індонезії, Філіппін), а також незначного числа європейців і американців. Араби іноземного походження живуть в містах, в районі нафтопромислів і районах, прикордонних з Єменом. Представники всіх інших народів зосереджені у великих містах і на нафтопромислах, де утворюють, як правило, більше половини всього населення.
Офіційна мова Саудівської Аравії - стандартна арабська, що належить до західно-семітської групи афразійської сім'ї. Один з його діалектів - класичний арабський, який через своє архаїчне звучання в даний час застосовується головним чином у релігійному контексті. У побуті використовується аравійський діалект арабської (аммія), найбільш близький до літературної арабської мови. Хоча відмінності між літературною і розмовною мовою тут менш помітні, ніж в інших арабських країнах, мова міських жителів відрізняється від діалектів кочівників. Серед вихідців з інших країн поширені також англійська, тагальська, урду, хінді, фарсі, сомалі, індонезійська та ін..
Саудівська Аравія є центром ісламського світу. Офіційна релігія - іслам. За різними оцінками, від 85% до 93, 3% саудівців є сунітами; від 3, 3% до 15% - шиїти. У центральній частині країни майже все населення ханбаліти-ваххабіти (до них відноситься більше половини всіх сунітів країни). На заході і південному заході переважає шафіїтський сунізм. Тут зустрічаються також ханіфіти, малікіти, ханбаліти-салафійя і ханбадіти-ваххабіти. У невеликому числі проживають шиїти-ісмаїліти і зейдіти. Значна група шиїтів (приблизно третина населення) проживає на сході, в Ель-Хасі.
Влада Саудівської Аравії дозволяє людям іншого віросповідання в'їжджати в країну, але справляти культ їм заборонено. Для в'їжджаючих до Саудівської Аравії іноземців-немусульман існує заборона на відвідування священних міст Мекки та Медіни. Для визначення релігійної приналежності в саудівській візі міститься графа про віросповідання іноземця, що дозволяє релігійній поліції повертати іноземних громадян-немусульман від в'їздів у священні міста.
У країні діє релігійна поліція (муттава). Солдати шаріатсьї гвардії постійно патрулюють вулиці і громадські заклади з метою припинення спроб порушення канонів ісламу. У разі виявлення порушення винний несе відповідне покарання (від штрафу до відсікання голови).
За підсумками дослідження міжнародної благодійної християнської організації «Open Doors» за 2013 рік, Саудівська Аравія займає 2 місце у списку країн, де найчастіше зазнають утисків права християн.
За даними worldstat.info в Саудівській Аравії станом на 2010 рік:
Статус свободи складає 6.5 з 7 балів
Рівень політичних прав громадян 7 з 7
Рівень громадянських прав 6 із 7
Свобода преси 83 зі 100