Єгипет: статистика соціально-економічних показників
Населення Єгипту в 2009 році склало 82,999 млн чол. Основна частина населення - єгиптяни. Панівна релігія - сунітський іслам, який сповідує 94% населення. Інші 6 % - християни-копти.
![]() |
Статистика по Єгипту |
Населення Єгипту в 2009 році склало 82,999 млн чол. Основна частина населення - єгиптяни. Панівна релігія - сунітський іслам, який сповідує 94% населення. Інші 6 % - християни-копти.
Середня щільність населення складає 75 чоловік на квадратний кілометр, але розподілено воно вкрай нерівномірно. 98 % населення проживають у вузькій долині річки Ніл, де щільність населення становить 1700 чоловік на квадратний кілометр. Решта території - пустеля, де щільність - менше 1 людини на квадратний кілометр.
Зростає чисельність міського населення. До теперішнього часу в Єгипті 3 міста з населенням більше 1 мільйона чоловік - Каїр, Александрія і Ель-Гіза, але, як і раніше, значна частина населення (45 %) проживає в селах. Народжуваність (24,3 на 1000 чоловік) істотно перевищує смертність (5,3 на 1000 осіб).
Середня тривалість життя складає 70,4 років (68 у чоловіків і 73 у жінок).
Основна частина населення говорить по-арабськи та сповідує іслам суннітського толку, є також копти-християни. За різними даними, християнство сповідує до 15% єгиптян, до 90% корінного населення дотримується ісламу. Християни-копти мінімально представлені в правоохоронних органах, органах державної безпеки та на державній службі, піддаються дискримінації на ринку праці на основі їхньої релігії. У Єгипті досить сильні позиції офіційно заборонених радикальних ісламських організацій. Багато ідеологів ваххабізму і радикального ісламу проходили навчання в Каїрському університеті. Останні 30 років - досить мирний час у релігійному житті Єгипту. Однак, незважаючи на це, час від часу спалахують конфлікти між радикальними ісламістами й коптами. 1 січня 2011 в Александрії під час новорічної Літургії в коптському храмі був здійснений теракт – бомба забрала життя понад 20 людей, постраждало більше 100 осіб.
На чолі коптської церкви стоїть патріарх. На даний момент патріарший престол (після смерті останнього патріарха Шенуди III 17 березня 2012) займає Феодор II. Резиденція патріарха знаходиться в Александрії.
При Анварі Садат (повне ім'я — Мохаммед Анвар ас-Садат), президенті Єгипту в 1970-1981 рр, іслам набув статусу офіційної державної релігії, а шаріат став основним джерелом права. В даний час іслам здійснює на сім'ю й суспільство безумовно більший вплив, ніж християнство. Основу світського законодавства в Єгипті утворює звід норм мусульманського права - шаріат, який, проте, діє в пом'якшеній формі. Іслам відіграє центральну роль в житті більшості єгипетських мусульман. Азан (ісламський заклик до молитви) лунає п'ять разів на день, здійснюючи неофіційний вплив на все: від бізнесу до засобів масової інформації та розваг. Каїр славиться своїми численними мечетями, мінаретами і по праву називається «містом 1000 мінаретів».
Прикметний факт: у січні 2013 року суд міста Бені-Суейф засудив Надю Мухаммед Алі і сімох її дітей до 15 років ув’язнення за перехід з ісламу в християнство. До в'язниці також посаджено клерків, що брали участь у процесі обміну документів.
За даними worldstat.info в Єгипті станом на 2010 рік:
Статус свободи складає 5.5 з 7 балів
Рівень політичних прав громадян 6 з 7
Рівень громадянських прав 5 із 7
Свобода преси 60 зі 100