Курка «Фенікс», або Який новорічний подарунок Гройсман приготував Косюку

08.12.2017 в 11:43 | Дмитро Дєнков, «Экономическая правда»

"Фокуси" з державним бюджетом від прем'єра, депутатів та окремих олігархів тривають. Для власника "Миронівського хлібопродукту" Юрія Косюка готують чергову "фінансову подушку".

Хто такий Юрій Косюк? Бізнесмен, мільярдер, завсідник рейтингу найбагатших українців. Він посідає шосте місце в рейтингу журналу "Фокус" із статками 738 млн дол.

Для менш обізнаної публіки це власник відомого бренду "Наша ряба" (компанія "Миронівський хлібопродукт"), найбільший виробник курятини в Україні та один з найбільших виробників м'яса у світі.

Шикарні яхти, "Версаль" під Києвом та великі суми отриманих дотацій з державного бюджету — це теж про нього.

Так от: у п'ятницю Верховна Рада ухвалить бюджет, який дозволить мільярдеру у 2018 році отримати черговий транш допомоги від "вдячних українців" і примножити свої статки. У кулуарах парламенту уже знають приблизну цифру — 2-2,5 млрд грн.

Передісторія

Наприкінці 2015 року Косюк потрапив в епіцентр парламентської боротьби навколо бюджету.

Щоб ухвалити зміни до Податкового кодексу, які входили в "бюджетний пакет", депутати пішли на поступки аграрним холдингам у питанні спецрежиму ПДВ. Найбільше від цього виграв саме "Миронівський хлібопродукт". Детально — тут.

Під тиском МВФ податкові пільги для аграріїв через рік скасували. Проте спецрежим замінили спецдотаціями за формулою, яка дозволила МХП за дев'ять місяців 2017 року отримати з держбюджету 1,25 млрд грн. Детально — тут.

Якщо простіше, то і спецрежим, і спецдотації — це конкретні пільги, допомога з державного бюджету, з кишень українців. Хоча державна допомога для людини, статки якої дорівнюють ВВП невеликої країни, здається абсурдом.

У якийсь момент здалося, що ця історія нарешті завершилася.

Рік тому парламент вніс зміни до закону "Про державну підтримку сільського господарства". Правки передбачали обмеження для агрохолдингів — не більше 150 млн грн дотацій одній групі компаній. Зміни стосувалися програми спецдотацій.

У рамках розгляду проекту бюджету-2018 у першому читанні лобісти Косюка намагалися скасувати це обмеження і пропонували відповідні правки. Здоровий глузд переміг — бюджет у першому читанні був проголосований без скандальних пропозицій.

Ура! Перемога! Олігарха зупинили! Щасливий кінець.

Курка "Фенікс" знову воскресла

1 грудня Кабінет міністрів Володимира Гройсмана повернув у Верховну Раду державний бюджет на 2018 рік з низкою правок. Уряд вніс їх уже після ухвалення кошторису у першому читанні.

До теми скасування 150-мільйонного обмеження ніхто не повертався.

Більше того, депутати, з якими вдалось поспілкуватися, кажуть, що вилучити скандальну поправку про скасування обмежень попросили саме лобісти Косюка. Вони розуміли, що їм просто не вистачить голосів.

Державний бюджет повернувся від уряду, і що ми бачимо? Програму, за якою "Миронівський хлібопродукт" отримував дотації і на яку з 2018 року почне поширюватися обмеження, просто скасували!

2 млрд грн з програми спецдотацій "перекинули" на інші програми. Зокрема, 300 млн грн направили на хмелярство, виноградарство та ягідництво, 1,7 млрд грн — на програму "Державна підтримка галузі тваринництва".

У фокусі — остання програма. Витрати на неї, як зазначено у таблиці змін, зросли до 4 млрд грн.

Що це за програма і причому тут МХП Косюка?

Витрати за програмою "Державна підтримка галузі тваринництва" виписані у двох документах: законі "Про державну підтримку сільського господарства" та постанові Кабміну.

Закон передбачає, що за цією програмою тваринницьким фермам та птахофабрикам можуть компенсувати до 50% капітальних витрат на будівництво. Простий принцип: будуєш ферму — держава компенсує половину витрачених коштів.

В урядовій постанові птахофабрик нема, але це легко змінити окремим рішенням уряду. Чому ми вважаємо, що буде саме так?

По-перше, в таборі птахівництва зараз затишшя. Ніхто не обурюється і не репетує з приводу скасованої програми спецдотацій. Наче всіх усе влаштовує. Так не буває — за спецрежим і спецдотації профільні асоціації і лобісти лягали кістьми.

По-друге, депутати у кулуарах, згадуючи програму з 4 мільярдами, називають Косюка головним її бенефіціаром. За словами народних депутатів з БПП, бізнесмен розраховує мінімум на 2 млрд грн.

"Миронівський хлібопродукт" має великі плани щодо будівництва. У 2017 році почалося зведення другої лінії Вінницької птахофабрики. Також будується величезний біогазовий комплекс за 27 млн дол.

МХП планує наростити експорт на 80%, для чого потрібно зводити нові потужності. Подейкують, йдеться про загальні витрати на рівні 100-150 млн дол тільки у 2018 році.

До того ж, команда Косюка уже має досвід залучення коштів з бюджету, який вона набула у часи "злочинної влади".

Скоріше за все, у 2018 році ми будемо знову рахувати, скільки мільярдів українські платники податків віддали на розвиток бізнесу Косюка.

Депутати з трибуни вам про це не розкажуть. Ймовірно, вони будуть подавати це так само, як і Кабмін у пояснювальній записці.

"Збільшено на 1,7 млрд грн видатки загального фонду державного бюджету на підтримку галузі тваринництва, що дозволить зберегти та примножити поголів'я великої рогатої худоби, забезпечити збільшення виробництва м'яса, молока та провести заходи з поліпшення генетичного потенціалу сільськогосподарських тварин".

Постфактум

Я б дуже хотів помилитися. Проте, враховуючи, як в кінці кожного року МХП знаходить нові лазівки, у такий позитивний сценарій — "Ура! Перемога! Олігарха зупинили!" — важко повірити.

Цікавить інше: як Володимир Гройсман та деякі члени уряду, в даному випадку, очевидно, йдеться про Мінагрополітики, будуть виправдовуватися, коли МХП у 2018 році таки отримає свої мільярди?

Політичне життя — коротке.

Читайте FaceNews в Google Новости

Популярные видео на YouTUBE

БМП Bradley "розмазала" ворожу техніку (відео)
Яскравий спалах освітив нічне небо в Україні (відео)
У Києві на Хрещатику сталася масова бійка (відео)
Бійці "Помсти" знищили кросові мотоцикли окупантів (відео)
Окупант палкою "стріляв" по українському дрону (відео)
"Айдар" взяв у полон групу окупантів біля Часового Яру (відео)
У Рубіжному зробили туалет із російських ящиків для снарядів (відео)
Кадиров після повідомлень про хворобу терміново показав відео свого тренування (відео)
Все видео

Лента новостей

В окупованому Криму поїзд розчавив "шістку" ВАЗ (фото)
🕑 2 години 57 хвилин тому
РФ має "трирівневий" план дестабілізації України - генерал Скібіцький
🕑 5 годин 57 хвилин тому
ЗСУ не мають тилових смуг оборони перед наступом Росії, — The Associated Press
🕑 18 годин 39 хвилин тому
Комунальники в Києві підозрюються в розкраданні 10 млн на ремонті доріг (відео, фото)
🕑 19 годин 27 хвилин тому
Кулеба заявив США: "Шукайте проблему зі свого боку, а не з боку України"
🕑 21 годину 20 хвилин тому
Мільйон гривень віддала одеситка шахраю псевдоволонтеру (фото)
🕑 22 години 56 хвилин тому
Зарубав і хотів спалити тіло матері чоловік на Житомирщині (відео)
🕑 вчора
"Я занадто довго в цьому виді спорту": Ломаченко може завершити боксерську кар'єру (відео)
🕑 вчора
Чиновник Деснянської РДА Києва "погорів" на хабарі (фото)
🕑 вчора
Позбавляємося каламутності води в басейні з коагулянтами AquaDoctor
🕑 вчора
"Батя, я стараюсь": маріупольський опір отруїв алкоголем на смерть окупантів (фото)
🕑 вчора
Пропаганда РФ придумала фейк, нібито "10-річні діти ножами вбивали" окупантів у Маріуполі (відео)
🕑 вчора
Відомі роботи-пси Boston Dynamics отримали кумедний костюм (відео)
🕑 вчора
В Урпошті нецензурно відповіли на критику за продаж старих авто (фото)
🕑 позавчора
Україна розгромила Китай на ЧС-2024 з хокею (відео)
🕑 позавчора
Все новости