Сигнали голоду: які гормони мають важливу роль в появі зайвих кілограмів

30.10.2019 в 16:49 | Светлана Фус, «Facebook»

​В організмі людини більше десятка гормонів, які регулюють різні процеси. В тому числі впливають на наш апетит, вагу, травлення, швидкість обміну речовин.

Звичайно, в більшості випадків ожиріння пов'язано з елементарним переїданням і малорухливим способом життя. Але багато хто і не здогадується, що гормональний фактор може бути тісно пов'язаний з появою зайвих кілограмів і грати в цьому не останню роль.

Ключова роль в цьому таких гормонів:

Лептин називають гормоном насичення. Виробляється жировою тканиною і контролює її запаси в організмі. В нормі підвищення концентрації лептину відбувається після ситної їжі, що супроводжується зниженням апетиту. Концентрація лептину прямо пропорційна масі жирової тканини і відображає енергетичні запаси організму. Якщо людина голодує, інтенсивно займається спортом, відбувається виснаження цих запасів. Це тягне за собою реакції з боку інших гормонів – знижується рівень гормону щитовидної залози тироксину, при цьому сповільнюється метаболізм, знижується температура тіла і з'являється відчуття холоду, сповільнюються рухові реакції. Знижується рівень статевих гормонів, що викликає порушення місячного циклу аж до припинення місячних і також розвивається остеопороз. Підвищується рівень гормонів стресу і кортизолу зокрема, а це призводить до посилення утворення жиру в печінці. Зниження рівня даного гормону відбувається також через хронічне недосипання. Для нормального рівня цього гормону важливо спати не менше 8 годин на добу, вживати ситну їжу під час основних прийомів їжі - саме лептин посилає в головний мозок сигнал про насичення.

Сприяють виробленню лептину в організмі, тим самим допомагаючи нормалізувати і підтримувати вагу, кисломолочні продукти, нежирні сорти м'яса, птиці, риби, овочі, зернові крупи і бобові культури.

Більшості людей чула про інсулін. Цей гормон стежить за рівнем цукру в крові і тим, як він використовується. Те, що ви їсте, безпосередньо впливає на рівень інсуліну. Коли людина вживає занадто багато простих вуглеводів з високим ГІ, виробляється надмірна кількість інсуліну. Клітини не можуть «поглинути» стільки простих вуглеводів, засвоєння сповільнюється і печінка перетворює весь цей надлишок в жир.

Щоб контролювати рівень інсуліну, потрібно дотримуватися режиму харчування, вживати їжу 3-4 рази на день і не їсти між цими прийомами їжі, виключити продукти з високим глікемічним індексом.

Кортизол - гормон стресу, який теж впливає на рівень глюкози в крові, регулює обмін речовин і контролює водний баланс. Коли ви напружені, високий рівень кортизолу спонукає організм накопичувати жир навколо життєво важливих органів, у такий спосіб намагаючись зберегти запаси енергоресурсів для боротьби зі стресом.

Впливати на вироблення кортизолу за допомогою харчування людина не може. Однак протистояти активному вироблення його все ж нам під силу: відпочивайте, їжте повільно, намагайтеся не «заїдати» стрес, менше пийте каву та інші стимулюючі напої.

Грелін – це ще один гормон, який за аналогією з лептином, посилає мозку сигнал про голод. Тільки на відміну від лептину, виробляється грелін в шлунку, а його синтез різко підвищується, коли шлунок порожній. Водночас, в повному шлунку вироблення цієї біологічної речовини практично припиняється, людина відчуває ситість і більше їсти не хоче. Але є одна особливість. Якщо споживати їжу де багато рафінованого цукру або фруктози, грелін буде далі вироблятися, навіть коли ви з'їли їх пристойну порцію. В результаті людина переїдає і, відповідно, починає страждати від ожиріння.

Ось такі приклади зв'язку гормональних проблем і харчування. Тому, щоб припинити постійно переїдати, зі свого раціону слід вилучити продукти, в яких є рафінований цукор (торти, тістечка, інші кондитерські вироби, здоба, білий хліб), а також скоротити споживання солодких овочів і фруктів, які багаті глюкозою. Слід вживати достатньо клітковини.

Якщо ви скоригуєте своє харчування, налагодите сон і будете вести активний спосіб життя, то зможете тримати свою вагу в нормі.

Але якщо ваші спроби нормалізувати вагу не приносять результату потрібна консультація ендокринолога і перевірка рівня ваших гормонів.

Слідкуйте за своїм харчуванням!

Читайте FaceNews в Google Новости

Популярные видео на YouTUBE

В Києві муніципали запобігли самогубству 30-річної жінки (відео)
БМП Bradley "розмазала" ворожу техніку (відео)
Яскравий спалах освітив нічне небо в Україні (відео)
У Києві на Хрещатику сталася масова бійка (відео)
Бійці "Помсти" знищили кросові мотоцикли окупантів (відео)
Окупант палкою "стріляв" по українському дрону (відео)
"Айдар" взяв у полон групу окупантів біля Часового Яру (відео)
У Рубіжному зробили туалет із російських ящиків для снарядів (відео)
Все видео

Лента новостей

Поліція розслідує завищені зарплати та премії чиновників Ірпінської міської ради
🕑 3 години 3 хвилини тому
В окупованому Криму поїзд розчавив "шістку" ВАЗ (фото)
🕑 6 годин 3 хвилини тому
РФ має "трирівневий" план дестабілізації України - генерал Скібіцький
🕑 9 годин 3 хвилини тому
ЗСУ не мають тилових смуг оборони перед наступом Росії, — The Associated Press
🕑 21 годину 45 хвилин тому
Комунальники в Києві підозрюються в розкраданні 10 млн на ремонті доріг (відео, фото)
🕑 22 години 33 хвилини тому
Кулеба заявив США: "Шукайте проблему зі свого боку, а не з боку України"
🕑 вчора
Мільйон гривень віддала одеситка шахраю псевдоволонтеру (фото)
🕑 вчора
Зарубав і хотів спалити тіло матері чоловік на Житомирщині (відео)
🕑 вчора
"Я занадто довго в цьому виді спорту": Ломаченко може завершити боксерську кар'єру (відео)
🕑 вчора
Чиновник Деснянської РДА Києва "погорів" на хабарі (фото)
🕑 вчора
Позбавляємося каламутності води в басейні з коагулянтами AquaDoctor
🕑 вчора
"Батя, я стараюсь": маріупольський опір отруїв алкоголем на смерть окупантів (фото)
🕑 вчора
Пропаганда РФ придумала фейк, нібито "10-річні діти ножами вбивали" окупантів у Маріуполі (відео)
🕑 вчора
Відомі роботи-пси Boston Dynamics отримали кумедний костюм (відео)
🕑 позавчора
В Урпошті нецензурно відповіли на критику за продаж старих авто (фото)
🕑 позавчора
Все новости