Calendar Icon

За водіння у п'яному вигляді - судимість, а штрафи зростуть в рази: які зміни чекають на водіїв з 1 липня

30.06.2020 13:50 (Обновлено 30.06.2020 в 13:50)
Уляна Букатюк, «Лига.net»

За водіння в нетверезому вигляді або в стані наркотичного сп'яніння з 1 липня - кримінальна відповідальність, до 51 000 грн штрафу і позбавлення прав.

З 1 липня в Україні набирає чинності закон № 7279-д, який вводить кримінальну відповідальність за керування у стані сп'яніння. Штрафи за такі проступки, згідно з новим законом, також зростають в рази.

Закон ухвалили ще у 2018 році, і положення про кримінальну відповідальність мало запрацювати із січня 2020 року, однак його перенесли на 1 липня.

З 1 липня Кримінальний кодекс доповнюється статтею 286-1.

Тож під кримінальну відповідальність тепер підпадають такі порушення:

  • керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
  • передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів;
  • відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
  • вживання водієм транспортного засобу алкоголю, наркотиків і т.д. після ДТП за його участю, або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення медичного освідування (чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування).

Як змінюються штрафи

Допустимою нормою алкоголю в крові вважається не більше 0,2 проміле.

Наразі штраф за перше зафіксоване водіння в нетверезому стані в Україні - 10 200 гривень. Також водія позбавляють прав на рік.

Якщо водія впіймають вдруге впродовж року, штраф складає 20400 гривень, без посвідчення він залишається на три роки.

З 1 липня ця сума істотно зросте і водіям доведеться викласти за перше порушення закону вже від 17 000 до 34 000 гривень з позбавленням прав на термін до 3 років. Повторне порушення закону буде коштувати 51 000 гривень штрафу. Окрім того, у водія відберуть право на керування транспортними засобами терміном від двох до трьох років.

Основна зміна полягає у тому, що з 1 липня санкція у вигляді позбавлення права на керування транспортними засобами та відповідний штраф - це вже не справа про адміністративне правопорушення, а кримінальний проступок, пояснює LIGA.net адвокат Денин Конюшко.

“Тобто, порушнику загрожує отримання судимості - інформація про притягнення до кримінальної відповідальності зберігається у державних базах даних протягом усього життя (хоча звичайно й буде вважатися погашеною протягом певного терміну)”, - зазначає Конюшко.

Що вважатиметься кримінальним злочином

Якщо водіння в нетверезому вигляді спровокує ДТП з тілесними ушкодженнями, то відповідальність для водія виходить за межі штрафів - із застосуванням покарання у вигляді обмеження/позбавлення волі. (так було і раніше)

А з 1 липня змінюється поняття “злочин”: тепер кримінальні правопорушення поділятимуться на кримінальні проступки та злочини (нетяжкі, тяжкі, особливо тяжкі).

Проступки каратимуться штрафами, а от за злочини можна потрапити за ґрати від п’яти років до довічно, зокрема:

  • На термін до п'яти років позбутися волі або до 10 000 неоподаткованих мінімумів ( зараз 170 000 гривень) можна у випадку вчинення нетяжкого злочину;
  • У разі вчинення тяжкого злочину закон передбачає позбавлення волі на термін до 10 років або штраф до 25 000 н.м (425 000 гривень) - наприклад, це умисне тяжке тілесне ушкодження.
  • Особливо тяжкий злочин карається перебуванням за ґратами на термін понад 10 років чи довічно та сплату штрафу розміром понад 25 000 н.м (425 000 гривень) - наприклад, вбивство.

Поліцейські-дізнавачі та суд

Водіння у стані сп’яніння без заподіяння ушкоджень вважатиметься кримінальним проступком зі спрощеним досудовим розслідуванням. Розслідувати проступки повинні поліцейські з окремого спецпідрозділу - дізнавачі.

Впровадження закону у повному обсязі відклали з січня на липень саме через те, що формування нових підрозділів до того часу завершити не встигли.

“Правоохоронці зможуть затримувати винуватця на 72 години, у разі, якщо він чинить опір або намагається втекти (з дотриманням вимог статті 211 Кодексу). Також може бути затримання на 24 години за спробу нетверезої людини заподіяти шкоду собі або іншим”, - пояснює Колюшко. - Процедура розгляду таких справ у суді також змінюється - в теорії вона повинна пришвидшитись. Наразі судовий розгляд таких справ повинен відбутися впродовж трьох місяців. Якщо протягом цього терміну людину, яка керувала авто в стані алкогольного сп'яніння, не притягнули до відповідальності, справа закривається за спливом термінів”, - пояснює адвокат.

Закон дозволяє скоротити процедуру притягнення до відповідальності з 2-2,5 місяців до 10 днів.

Ідеї в Авакова, або До чого ще слід готуватися

З 1 червня в Україні запрацювали камери для автоматичної фіксації перевищення швидкості. З липня камери почнуть також фіксуватимуть проїзд перехресть на червоне світло та виїзд на смугу для громадського транспорту, днями повідомив заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.

Також він анонсував підвищення в Україні штрафів за перевищення швидкості.

Наразі покарання за це порушення таке: 127,5 гривень при перевищенні до 50 км/год, якщо більше 50 км/год - 510 гривень. За його словами, законопроєкт про підвищення штрафів вже готовий:

"Ми підготували законопроєкт, щоб цифра була значно більшою, 3400 гривень для тих, хто перевищив більш ніж на 50 км/год", - заявив Геращенко.

До того ж в уряді хочуть прив’язати розмір покарання до доходу - як у Фінляндії та Швейцарії, каже Геращенко:

"У нас деякі глави держкомпаній, наприклад, отримують по 10 мільйонів гривень. Якщо штраф буде в 2% від доходу - це вже 200 000 гривен за перевищення швидкості. І тоді це буде серйозно, і не хотітиметься порушувати. Це ідеальний варіант, і ми до нього поступово прийдемо ", - зазначив заступник Авакова.

Незадоволені в МВС й системою отримання водійських посвідчень в Україні:

“У Швеції, щоб отримати права, людина повинна провести з інструктором 100 годин. У нас тільки 20. Ми готуємося до того, щоб підняти хоча б до 80 годин. Це підвищить вартість навчання в чотири рази, але підвищить ступінь відповідальності й інструкторів, і людей, які навчаються”, - заявив Геращенко.

Популярные видео на YouTUBE
Материалы по теме
А-9831 грн./литр
А-95+27,13 грн./литр
А-9525,91 грн./литр
А-9224,83 грн./литр
ДТ25,1 грн./литр
LPG12,48 грн./литр
Это интересно
Самые читаемые новости
Лучшие видео с YouTUBE
Популярные блоги
Погода и гороскоп
Автоновости