Calendar Icon

Виведення з обігу монет і купюр в Україні: а ви вже переглянули свої гроші?

29.09.2020 11:09 (Обновлено 29.09.2020 в 11:09)
Виктор Пинзеник, «Лига.net»

З 1 жовтня НБУ припиняє платіжну силу монет номіналом 25 коп і всіх гривневих купюр, випущених до 2003-го. Міняти їх людям доведеться самим.

Інформація про вилучення з обігу деяких купюр і монет змусила мене пригадати події 25-річної давності. Події, пов’язані з підготовкою до введення в обіг національної валюти – гривні.

Добре підготовлена на той момент реформа. Але мене особисто турбували тоді деякі рішення, підтримані більшістю учасників процесу підготовки. Йшлося про часові рамки і граничні суми обміну купоно-карбованців.

На щастя, ці обмеження вдалося досить швидко нейтралізувати в частині сум обміну, а обмін Національний банк України проводив багато років після 2 вересня 1996 року – дати старту запровадження гривні.

Сподіваюся, причини мого хвилювання зрозумілі. Некоректне ставлення до попереднього, хоч і тимчасового платіжного засобу, вже при народженні робить вразливим нове дитя – гривню. Бо якщо вчинили некоректно раз, очікуй подібної некоректності вдруге.

Чому я згадав ці події?

2 вересня 2020 року, НБУ прийняв рішення припинити з 1 жовтня "платіжну силу" монет номіналом 25 копійок та всіх купюр, випущених в обіг до 2003 року. Я спробував у своїй уяві образно пригадати вигляд цих купюр. І не зміг. І це людина, яка займалася грошовою реформою в Україні.

Безумовно, я знайду потрібну мені інформацію. Але чи всі зможуть це зробити? А головне, чи потрібно, щоб люди це робили, коли процес вилучення міг і мав би відбуватися так, щоб ніхто особливо його не відчував: коли монети і купюри продовжують працювати на "прийом", але видача назад уже не відбувається.

І це проводиться без будь-яких додаткових ускладнень для громадян.

Зараз же громадян "порадували" новиною – платіжний засіб невдовзі перестане бути платіжним засобом. І мене зовсім не тішить, що силу цього платіжного засобу протягом року можна буде підтвердити обміном у банках на нові знаки, а протягом трьох – в уповноважених банках.

На фоні фундаментальних проблем в Україні, у тому числі ризиків для стабільності національної валюти, дехто віднесе, підняту мною проблему, до другорядних дрібниць.

Але не маємо права забувати, що й з таких "дрібниць" формується ДОВІРА. Довіра до національного платіжного засобу. Або НЕДОВІРА...

Темы публикации:
Популярные видео на YouTUBE
Материалы по теме
А-9829,15 грн./литр
А-95+25,42 грн./литр
А-9523,98 грн./литр
А-9222,86 грн./литр
ДТ22,96 грн./литр
LPG12,62 грн./литр
Это интересно
Самые читаемые новости
Лучшие видео с YouTUBE
Популярные блоги
Погода и гороскоп
Автоновости