Росія програла інформаційну битву за Румунію, але Кремль вже готується до нових атак

19.05.2025 в 18:42 | Віталій Андрієвський, «УНІАН»

Президентські вибори в Румунії виграв проєвропейський кандидат Нікушор Дан, який отримав 53,6% голосів. Його суперник - проросійський кандидат Джордже Сіміон - 46,4%. І хоча Сіміон уже визнав свою поразку і привітав Дана з перемогою, при цьому він заявив, що має намір продовжувати "боротьбу за Румунію".

Безумовно, такі результати виборів вплинуть на ситуацію в регіоні, зокрема в Молдові. Нагадаю, що Сіміон набрав більшість голосів румунської діаспори, проте в Молдові за цим показником він крупно програв. Громадяни Румунії, які проживають у сусідній країні, віддали понад 80% голосів Нікушору Дану. Певною мірою, це могло вплинути і на результат виборів.

Такий результат голосування на президентських виборах у Румунії однозрачно надихнув владу в Молдові. Річ у тім, що правляча партія і президентка Майя Санду підтримували Нікушора Дана.

Читайте також: Президент Румунії підписав закон, що дозволяє військовим збивати "заблукалі" дрони РФ
І у них є надія, що громадяни Молдови на прийдешніх парламентських виборах теж зроблять проєвропейський вибір. Але я ставився б до таких надій обережно.

По-перше, у мене є сумнів, що ця хвиля проєвропейського ентузіазму протримається до осені. Нагадаю, коли в Молдові проводили підготовку до президентських виборів 2024 року і водночас було запропоновано провести референдум щодо євроінтеграції, влада країни не врахувала, скільки часу мине від моменту оголошення плебісциту до його проведення та підрахунку результатів - більш ніж пів року. І хвиля ейфорії, натхнення від того, що ми дізналися - нам разом з Україною відкрито шлях до Європейського Союзу, до моменту голосування сильно спала. Настільки, що позитивне голосування "за ЄС" опинилося під загрозою. Ось і зараз я теж боюся, що до парламентських виборів у Молдові все може змінитися.

По-друге, чим би не закінчилися "переговори" між РФ і Україною, слід розуміти, що Москва не зупиниться, навіть якщо погодиться на "перемир'я" або навіть "мир". Росія готуватиметься до нових атак. І йдеться не лише про загрозу європейським країнам.

Для Росії все одно важливою залишається Україна. І Кремлю важливо зайти до неї "з тилу" - це Молдова разом із Придністров'ям.

Там і зараз активно працюють ФСБ, ГРУ тощо, постійно намагаючись чинити тиск. Тому, не можна виключати, що для отримання потрібного їй результату на виборах у Молдові, Росія вкладе мільйони доларів в організаційні, медійні структури, в агентів впливу тощо. Усі "консерви", які тут сидять роками, будуть задіяні. І, звичайно, варто очікувати мобілізації громадян Молдови, які проживають у Придністров'ї. Не всі вони голосуватимуть на виборах у Молдові так, як потрібно Кремлю, але 70% - це, на жаль, реальність.

Що стосується Румунії та поляризації суспільства на президентських виборах (кандидати набрали майже рівну кількість голосів), то я б не турбувався. Ситуація там скоро стабілізується, оскільки президент, прем'єр-міністр, більшість у парламенті гратимуть в одну й ту саму гру.

Автор: Віталій Андрієвський, директор Інституту ефективної політики (Молдова)

На президентських виборах у Румунії переміг проєвропейський кандидат та чинний мер Бухареста Нікушор Дан (відео)

Як відомо, Нікушор Дан став президентом Румунії, випередивши ультраправого Джордже Сіміона
Читайте FaceNews в Google Новости

Популярные видео на YouTUBE

Майбутній актор і мільйонер: Олександр Матроняк про булінг, кіно та мрію стати вчителем
Wildberries перепродує згорілий товар продавців на AliExpress: схема маніпуляцій та втрати
Від журналістського досвіду до об'єктивності: як розуміти тих, хто викликає роздратування
Близькосхідний "НАТО": чи загрожує новий союз безпеці Ізраїлю?
Google Gemini Spark: AI-агент для автоматизації завдань в Україні
Туреччина блокує Чорноморський шлях: Анкара тисне на Київ та Москву через судноплавство
Росія зіштовхується з проблемами: депопуляція, бойові дії та занепад інфраструктури
Новий стандарт госпіталізації: українських лікарів поставили під жорсткий контроль
Все видео

Лента новостей

Євросоюз та Фонд "Відродження" оголосили конкурс для журналістів про євроінтеграцію України
🕑 4 години 46 хвилин тому
ЗСУ завдали ударів по російських НПЗ та військових об'єктах: уражено "Танеко", "Ільський" та аеродром
🕑 6 годин 8 хвилин тому
Тайфун «Дельфін» атакує Китай: понад мільйон евакуйованих, скасовані авіарейси та попередження про шквальний вітер
🕑 6 годин 11 хвилин тому
Битва за Костянтинівку: експерт оцінив тактику РФ та жорстокість боїв
🕑 6 годин 14 хвилин тому
Виставка до Дня Незалежності: Митці України осмислюють боротьбу за свободу
🕑 6 годин 37 хвилин тому
Японія вперше відправила новий патрульний літак P-1 на закордонну місію
🕑 6 годин 40 хвилин тому
Екскерівнику ОП Єрмаку дозволили розширити географію поїздок
🕑 6 годин 42 хвилини тому
Росія використовує літаючі радари А-50 для боротьби з українськими ракетами "Фламінго"
🕑 6 годин 42 хвилини тому
Фігурант справи НАБУ судиться із ZN.UA через розслідування про «адвокатів-хакерів»
🕑 6 годин 49 хвилин тому
ГУР: Росія нарощує виробництво ракет та дронів, створює аналог Starlink
🕑 6 годин 52 хвилини тому
Блокада Одеси: як зупинка морського експорту руйнує українську економіку та що з цим робити
🕑 6 годин 53 хвилини тому
Удар по "Критично захищеному": як безпекова недбалість призвела до трагедії на Київщині
🕑 6 годин 55 хвилин тому
Зняття українських прапорів у Косово: що насправді стоїть за скандалом навколо візиту Зеленського
🕑 6 годин 58 хвилин тому
Індекс Біг Мака: Як бургер виявив глобальну фінансову лихоманку
🕑 13 годин 44 хвилини тому
Алгоритми замість людей: як ШІ керує дискусіями у соцмережах
🕑 14 годин 56 хвилин тому
Все новости