У Львові зникла партія гуманітарної допомоги зі США вартістю 33,6 млн грн (фото)

27.07.2023 в 14:45 | Ольга Чернявська, джерело: «Facenews»

Керівництво Злученого Українського Американського Допомогового Комітету заявило про зникнення у Львові близько 10 тисяч тактичних аптечок IFAK загальною вартістю 33,6 млн грн. Їх американські волонтери закупили та відправили для ЗСУ. У розслідуванні, яке провели журналісти NGL.media, зазначають, що до цього причетна Львівська ОВА та деякі благодійні фонди, з якими вона працює.

Голова ЗУАДК Нестор Зарічний розповідає, що від початку повномасштабної війни організація відправила в Україну понад 30 морських контейнерів з гуманітарною допомогою. Доставка лише одного такого контейнера коштувала до 10 тисяч доларів. У Львові вантаж приймали представники "Центру волонтерства та захисту". Допомогу сортували, роздавали і звітували про її передачу. Періодично представники американського фонду проводили перевірки на місцях.

У жовтні 2022 року до ЗУАДК звернулася американка українського походження Лілія Тащук. Жінка заявила, що співпрацює з Львівською ОВА і могла б взяти на себе оплату доставки допомоги у Львів.

"Вона сказала, що є можливість домовитись з Львівською ОВА і відправити кілька контейнерів за їхній рахунок. Ми домовились з нею, що ця допомога має надійти до наших постійних отримувачів, до фонду "Центр волонтерства та захисту", і виглядало, що ми один одного добре зрозуміли", – каже виконавча директорка ЗУАДК Мотря Бойко-Вотерс.

15 жовтня контейнер, заповнений протигазами, спальними мішками, зимовою формою, взуттям, а також військовими аптечками IFAK загальною вартістю 1,1 млн доларів США, вирушив з порту в США. Найдорожчими з цього вантажу були аптечки. Вони обійшлися волонтерам у 908,6 тис. доларів. Нестор Зарічний і Мотря Бойко-Вотерс стверджують, що весь вантаж мав надійти у львівський "Центр захисту і волонтерства".

"Ми відправили контейнер, і чекали на інформацію про доставку, але її не було. І ось 8 листопада знайомі надіслали нам посилання на прес-реліз Львівської обласної військової адміністрації. Там було вказано, що ЛОВА передавала допомогу військовим. І серед тих предметів, які були на фото, ми впізнали протигази, які я особисто купував, і ми їх передавали в Україну", – говорить Нестор Зарічний.

У повідомленні Львівської ОВА йдеться, що теплу зимову форму та протигази передали партнери з Америки та команда волонтерів, яка нібито організовує ці поставки: БФ "Інтелігентна Організація" та Лілія Тащук. Натомість про ЗУАДК жодної згадки не було.

Тоді американські волонтери вирішили з'ясувати, чому вантаж потрапив до ЛОВА, а не до партнерів.

"На той момент я взагалі не хвилювалась, бо думала, що якщо наш вантаж випадково потрапив у ЛОВА, то ми подамо документи у військову адміністрацію і нам повернуть вантаж, що це не проблема. Я почала заспокоювати пані Мотрю з ЗУАДК. Але чим далі розвивалась ситуація, тим більший в мене був шок", – каже депутатка міської ради та членкиня фонду-партнера "Центр волонтерства та захисту" Наталія Шелестак.

Андрій Немировський з "Центру волонтерства та захисту" розповідає, дізналися, що від обласної ради гуманітаркою займається заступник голови Львівської ОВА Юрій Холод. Під час розмови з волонтерами посадовець підтвердив, що ЛОВА справді отримала вантаж, але "по-перше, він майже весь розданий, а по-друге, там не було аптечок". І пообіцяв надати акти на вже роздану допомогу. Проте жодних документів на ту частину вантажу волонтери так і не отримали.

"Ми десь тиждень чекали на акти про передачу допомоги, але їх не було. Потім мене сконтактували з Романом Калагурським з ЛОВА, а він дав контакт Олексія Шевчука, координатора гуманітарного штабу ЛОВА, який мав би ці звіти надати. Коли я до нього приїхав, він відмовився надавати документи, заявивши, що це державна таємниця і я маю мати письмові дозволи і від Максима Козицького, і від ЗУАДК, і ще багато документів. Таким чином ніякої звітності я так і не отримав", – каже Андрій Немировський.

Вміст аптечки IFAK. Фото ЗУАДК

Після цього волонтери вирішили звернутися на митницю, щоб дізнатися, коли вантаж перетнув кордон з Україною. Польська митниця підтвердила, що 1 листопада контейнер був на пункті пропуску "Медика-Шегині". А українські митники заявили, що такий вантаж до них не заїжджав, говорить Наталія Шелестак. Коли журналісти надіслали у ЛОВА номер контейнера, щоб отримати інформацію та акти про роздану допомогу, там також заперечили одержання контейнера.

"Ситуація виглядає таким чином: вантаж привезли на пункт пропуску через польсько-український кордон, його навіть зареєстрували польські митники. Потім з ним щось відбулось, його розпломбували і невідомим чином частина речей опинилась у Львові на складі ЛОВА, а решта – просто зникли", — повідомляє NGL.media.

Роман Калагурський, який минулого року займався логістикою гуманітарних перевезень у ЛОВА, заявив, що не дуже добре пам'ятає, що трапилось з вантажем.

"Якщо я правильно пригадую, то ми тоді їздили на митний склад у Медиці в Польщі, шукали волонтерів і перевантажували все вручну, тому що там якісь проблеми з документами були", – каже Роман Калагурський.

Керівник БФ "Інтелігентна організація" Ігор Бялко та Лілія Тащук на телефонні дзвінки не відповідали.

За даними розслідувачів, палети зі специфічним маркуванням, яке використовували під зниклі тактичні аптечки, були на одному із львівських складів, який використовувала ЛОВА. Наприкінці листопада на склад на вулиці Земельній у Львові надійшов ще один контейнер від ЗУАДК. Тоді ЛОВА повідомила представника організації Андрія Диду, що він може забрати цю допомогу. Андрій Дида каже, впевнений що бачив на складі коробки зі зниклими тактичними аптечками.

"Коли я завантажувався, то побачив, що на складі ще залишаються палети з емблемою ЗУАДК. Працівники складу сказали, що це їхній вантаж, а я не знав подробиць, тож забрав лише те, що мені віддали. І вже пізніше мені з Америки скинули фото палетів зі зниклими аптечками з першого контейнеру, і я впізнав по фото, що саме їх бачив тоді на складі", – повідомив Андрій Дида.

При цьому уточнив, що не зазирав усередину палетів, тож не може напевно стверджувати, що було в коробках.

Перший заступник голови ОВА Андрій Годик заявив, що Координаційний центр з питань надання гуманітарної допомоги, який очолював Олексій Шевчук і який використовував склад на вулиці Земельній, не був юридично оформлений як підрозділ ЛОВА, тому відповідальності за все, що там відбувалось, адміністрація не несе. Також він не зміг пояснити, чому Олексія Шевчука представляли як керівника гуманітарного штабу ЛОВА. У відповідь на письмовий запит згодом Андрій Годик повідомив, що ЛОВА справді співпрацювала з Олексієм Шевчуком – але не через координаційний центр, а через "Чистий Київ", адже Шевчук був представником цієї організації. Меморандум про співпрацю з Олексієм Шевчуком підписував особисто голова ЛОВА.

Питання журналістів NGL.media про зниклу гуманітарку Олексій Шевчук проігнорував. Також не отримали відповіді від Юрія Холода та Романа Калагурського представники ЗАУДК та львівські волонтери.

У листопаді 2022 року керівники американського фонду ЗУАДК звернулись в поліцію в США і в Україні. Слідство триває.

"Ви розумієте, що таке майже 10 тисяч аптечок? Це тисячі врятованих життів. І ми цього так просто не подаруємо", – додає Нестор Зарічний.
Читайте також: СБУ викрила посадовців Чернівецької та Одеської митниць на масштабній корупції (фото)
Читайте FaceNews в Google Новости

Популярные видео на YouTUBE

Нардеп «Слуги народу» Юрій Камельчук заплутався у версіях про свій євротур і показав фейкові «докази відрядження» – розслідування
Елітні ліквідатори: чому ліквідація спрощенки для ФОПів може вдарити по економіці України – позиція Віктора Галасюка
Брудні таємниці Єрмака: провал переговорів у Москві, викриття Мендель і нові кризи України
Акумуляторні прожектори для майстрів: порівнюємо Scangrip, Metabo, Bosch, Makita, DeWALT, Milwaukee, Einhell
Венесуела: від «земного раю» до країни нафтового прокляття
Віктор Галасюк: навіщо Трампу Венесуела — шість головних причин конфлікту
Михайло Кухар: «Спроба ліквідації ФОПів — це економічна диверсія»
Катастрофа в Індонезії: потонули 440 людей, ще понад 400 зникли безвісти (відео)
Все видео

Лента новостей

Переслідування літака Зеленського дронами: в ОП підтвердили інцидент і розповіли подробиці
🕑 43 хвилини тому
СБУ, НАБУ та САП викрили у Києві злочинну групу, яку очолювала нардепка Скороход
🕑 1 годину 9 хвилин тому
У Росії дрони атакували піратський порт у Темрюку і вкотре Сизранський НПЗ (відео)
🕑 1 годину 33 хвилини тому
У "Грозному-Сіті" мінус щонайменше 5 поверхів: фото та відео підсмаженого ділового центру
🕑 3 години 10 хвилин тому
"Деталі нової капітуляції": у США закінчилася зустріч української та американської делегацій
🕑 3 години 27 хвилин тому
Найвищий Місяць за 17 років: що чекає знаки Зодіаку в суперповню 5 грудня
🕑 14 годин 43 хвилини тому
Європейські лоукостери готуються повернутися на український ринок
🕑 15 годин 43 хвилини тому
Херсонська ТЕЦ зупинила роботу після масованих ударів РФ
🕑 16 годин 43 хвилини тому
Будуть летіти роями: РФ запустила шахеди з 8 локацій менше ніж за годину
🕑 17 годин 34 хвилини тому
Підрозділ ГУР "Примари" знищив російський літак МіГ-29 на аеродромі "Кача" в Криму (відео)
🕑 17 годин 43 хвилини тому
У Львові під час перевірки документів вбили військового ТЦК, він стік кров’ю
🕑 20 годин 25 хвилин тому
Росіяни убили 6-річну дівчинку в Херсоні
🕑 21 годину 43 хвилини тому
Росія створила щонайменше 165 військових таборів з мілітаризації викрадених українських дітей (фото)
🕑 23 години 43 хвилини тому
Атака "Іскандером" по Кривому Рогу: кількість постраждалих зросла (фото)
🕑 вчора
Окупанти вдарили дронами по Одесі: вже 7 постраждалих, вирувала пожежа (фото)
🕑 вчора
Все новости