Непомітні хижаки: Як українські FPV-дрони з оптоволокном змінюють хід війни на Донеччині
Український елітний батальйон «Сігнум» 59-ї штурмової бригади використовує передові FPV-дрони, обладнані оптоволоконними кабелями, для ефективного полювання на російські сили та стабілізації лінії фронту. Ця інноваційна тактика, розроблена на Донеччині, дозволяє українським захисникам зупиняти ворожі штурми, долаючи радіогоризонт та ворожі засоби РЕБ.
Цього року на полях битв в Україні, попри інтенсивні зусилля Москви, російські війська залишаються скутими по всій лінії фронту. Навесні та влітку 2026 року, які зазвичай є оптимальним часом для наступальних операцій, здобутки росіян були незначними порівняно з попередніми роками. На тлі нестачі піхоти Україна подвоює зусилля у використанні безпілотників, щоб зупиняти російські штурми задовго до того, як вони досягнуть передової.
Ключову роль у цьому відіграє елітний батальйон «Сігнум» 59-ї штурмової бригади Сил безпілотних систем України, який першим застосував FPV-дрони в бою ще у 2022 році. Зараз підрозділ активно використовує інноваційну технологію — оптоволоконні кабелі, що робить їхні дрони абсолютно непомітними та стійкими до ворожого глушіння, суттєво змінюючи динаміку бойових дій, зокрема у лісах та на логістичних шляхах Північної Донеччини.
Революція на полі бою: FPV-дрони та оптоволокно
За останні роки FPV-дрони повністю змінили сучасну війну, перетворившись на невід’ємний елемент бойових дій як для українських, так і для російських військ. Проте значна частина світу виявилася неготовою до такого рівня технологічного прориву. Батальйон «Сігнум» не лише став піонером їх бойового застосування, але й продовжує вдосконалювати тактику та технології використання.
Одним із найважливіших нововведень є використання оптоволоконних кабелів для керування дронами. Ця технологія дозволяє дронам працювати за межами радіогоризонту та бути невразливими для ворожих засобів радіоелектронної боротьби. Кабелі, розтягнуті по лісах і вздовж основних логістичних доріг, унеможливлюють виявлення дронів, роблячи їх справжніми «невидимими хижаками».
- Невразливість: Оптоволоконні дрони не піддаються глушінню засобами РЕБ противника та є повністю невидимими для ворожих систем.
- Дальність дії: Обмеження дальності польоту дрона визначається лише довжиною кабелю, а не радіогоризонтом чи потужністю передавача.
- Тактична перевага: Незважаючи на те, що російські сили першими почали застосовувати цю технологію у великих масштабах, українські елітні підрозділи, такі як «Сігнум», наздогнали їх і тепер демонструють вражаючі результати, змінюючи ситуацію на фронті.
Крім FPV-дронів, на українському полі бою з’являються й інші роботизовані системи, зокрема наземні роботи, які ще шукають своє місце у сучасних бойових діях.
Тактика «полювання» та виклики
Робота підрозділу «Сігнум» часто нагадує справжнє полювання в реальному часі. Українські оператори спостерігають, як російські піхотинці повзуть лісом, намагаючись сховатися, але безпілотник з пропелером, що гуде, невпинно їх переслідує. У лісових масивах Північної Донеччини, де є безліч соснових лісів, чагарників, озер та річок, зазвичай складно літати дронами. Однак з оптоволокном ці обмеження зникають, дозволяючи вести ефективну роботу двома дронами одночасно.
«Я вважаю, що два роки тому було легше вбивати ворога, бо ну зараз, ну, із того, що я бачу, краще взаємодія стала. Ворог вже передає через систему постів, що там летить авпіжка в тому-то тому-то напрямку і ти вже, ну, не так легко вразити, допустим, машину в русі.»
Попри значні успіхи, існують і виклики. Головною проблемою є зростання цін на оптоволокно та, як наслідок, дефіцит котушок для дронів на дистанції до 30 кілометрів. Один такий дрон може коштувати дорожче, ніж традиційний МАВ. Ворог також адаптується, намагаючись полювати на українські розрахунки дронів, а також передавати інформацію про рух FPV-дронів через власні системи спостереження. Солдати відзначають, що влучити в рухому ціль стає все складніше, що вимагає більшої майстерності та координації.
Під час успішних операцій українські бійці неодноразово забирали трофеї з поля бою, включно з телефонами, раціями та зброєю, такою як АК-12, що дозволяє отримувати цінну розвідувальну інформацію.
Людський вимір війни та погляд у майбутнє
Завдяки інноваційному застосуванню дронів, лінія фронту цього року залишається на диво стабільною, що є відчутною зміною порівняно з попередніми роками, коли Росія активно просувалася вперед. Для операторів дронів ця робота – це не тільки технологія, а й величезний емоційний тягар. Вони постійно перебувають у напрузі, а невдачі можуть викликати сильні емоції, аж до розбивання техніки.
Солдати, багато з яких до війни займалися мирними справами, такими як футбол, працювали в Європі чи були фермерами, діляться своїми думками про майбутнє. Вони не плекають ілюзій щодо швидкого завершення конфлікту, вважаючи, що війна триватиме, доки у сторін є людський ресурс. Можливі мирні переговори можуть стати лише передишкою перед новим витком агресії.
«Або вони, або ми», – так описують бійці суть цього протистояння. Вони усвідомлюють екологічну шкоду війни, руйнування природи та домівок, але підкреслюють, що відступати не збираються. Хоча повернення втрачених територій військовим шляхом видається складним через потужні оборонні лінії ворога, утримання фронту та нанесення максимальної шкоди противнику залишається головною метою. «Все буде добре», – додають вони, висловлюючи надію на Перемогу.


Ярослав Железняк розповів про свій досвід використання АІ-окулярів
Огляд інвертора Chisage Eris та його порівняння з легендарним Deye
Зворотний процес: як правильні вправи здатні вилікувати остеохондроз, протрузії та грижі хребта
15% прогресу та "скандал з Генпрокурором": Чи зірве Україна шлях до ЄС?
Крах польської підтримки: Як Україна з «жертви» стала «конкурентом» і чому Польщу охопила українофобія
Українські "КАБи" та "вирівнювачі": новітня зброя ефективно знищує військові об'єкти окупантів
Hornet: Як американський дрон за €5000 став нічним жахом російської логістики на 160 км
Провальна тактика в суді: Чому відеодокази не допомогли скасувати мобілізацію на Закарпатті











