xcounter
Calendar Icon

Між крапельками санкцій: як бізнес кримського сепаратиста Чалого процвітає в Україні

12.10.2017 08:53
Тетяна Курманова, «Hromadske.ua»

Бізнес колишнього «народного мера» Севастополя, а нині — депутата «Севастопольського Законодательного собрания» Олексія Чалого, процвітає попри західні санкції та кримінальні справи в Україні.

Персональні санкції ніяк не торкнулися бізнесу «Тавріда Електрик». Навіть в Україні. Компанії сепаратиста продовжують заробляти десятки мільйонів на українському ринку й навіть повертають севастопольські депозити в тепер уже державному «ПриватБанку». Київ став своєрідним хабом, через який підприємства Чалого працюють і в інших країнах.

«Народний мер» і син винахідника

Олексія Чалого, незаконно проголошеного «народним мером» Севастополя 24 лютого 2014 року, одним із перших унесли до санкційних списків Євросоюзу. Утім, це ніяк не заважає його підприємствам із групи «Тавріда Електрик» брати участь у міжнародних виставках, а самому Чалому, як стверджують його соратники, відпочивати на європейських курортах.

Компанія «Тавріда Електрик» існує 26 років. Батько діяча «руской вєсни» Михайло Чалий винайшов вакуумний вимикач, що розмикає електромережу в рази швидше звичайних. Олексій Чалий разом із другом юності Олегом Червінським випробовували діючий зразок та запатентували винахід.

У 1990 році Чалий заснував у Севастополі компанію «Тавріда Електрик» із представництвом у Москві, куди в нульових переведе основний бізнес. Як зазначається на сайті російської компанії, сьогодні в холдингу «13 заводів і десятки представництв і дослідницьких підрозділів по всьому світу, на яких працюють близько 3000 людей. Продукція компанії продається більш ніж у 70 країнах».

Виробництво комплектних розподільчих пристроїв на одному з підприємств  компанії «Тавріда Електрик»

Бізнес Чалого і схеми втечі від санкцій

За даними російського реєстру юросіб, акціонерне товариство «Группа компаний «Таврида Электрик» заснувало 13 фірм у різних регіонах Росії. Засновники АТ — Олексій Чалий (60%) та Микола Корнєв (40%). Кінцевий власник (через іншу компанію) — холдинг Tavrida Electric Holding AG, зареєстрований у Швейцарії. Кінцеві бенефіціари невідомі.

Від заснування у 2006 році до анексії Криму РФ підписантом у реєстрі значився член правління, громадянин РФ із Москви Олексій Чалий. А потім почалися «хованки». Спершу його місце зайняла бухгалтерка «Тавріди Електрик» Ірина Мінаєва, на яку «мер» Чалий переписав і свої частки в низці севастопольських підприємств. Потім — непублічний москвич Євгеній Казаченко. А тепер — мешканка швейцарського міста Хам, яка, власне, і реєструвала компанію у 2006 році.

ТОВ «Тавріда Електрик Україна» з 2001 року зареєстроване в Севастополі, до 2014 мало філію в Києві. Після анексії Криму і внесення Чалого в усі санкційні списки столична філія стала головним підприємством. Чалий неодноразово відхрещувався від компанії, поза тим ніколи не зазначався як її засновник.

Серед засновників — найближчі йому люди і партнери. Приміром, друг юності Олег Червінський, з яким вони запатентували реклоузер TEL. Він же — засновник російського ООО «Промышленная группа ТЭЛ Таврида Электрик». Його партнер — молодший брат Олексія Чалого — Михайло (також севастопольський «депутат»).

Олексій Чалий (праворуч) та Олег Червінський (архівне фото, початок 90-х років)

У фундаторах київської «Тавріди» є ще один севастополець Павло Петров — екс-директор компанії та один із донорів Благодійного фонду «35 берегова батарея», який доклав рук до анексії Севастополя. А також москвич Сергій Парфьоненко, виконавчий директор російської «Таврида Электрик Экспорт» та засновник Tavrida Electric export AS.

Остання зареєстрована в Таллінні у 2000-му і має представництво в Москві. Після анексії Криму естонська влада обіцяла закрити підприємство. Але воно й досі успішно працює, надаючи послуги й обладнання промисловим підприємствам країни-члена ЄС.

Усі ці компанії продають вироби, запатентовані в Росії на Чалого та Червінського, а от в Україні — завбачливо — лише на Олега Червінського.

«Наразі я не виявив, що Чалий є співавтором або власником винаходу або корисної моделі, — розповів Слідству.Інфо юрист та фахівець з авторського права Клим Братківський. — Його партнер Червінський має зареєстровані патенти в Україні. Власник винаходів — юрособа «Тавріда Електрик Україна». Тож офіційно Чалий не отримує прямі роялті з використання патентів. Прямо він «не світиться».

Попри внесення Олексія Чалого до санкційних списків ЄС, США та України, йому вдалося зберегти мережу компаній та ринки збуту як у світі, так і в Україні. Річ у тім, що санкції персональні та не стосуються компаній Чалого. Але й тут він підстрахувався правом не розкривати імені кінцевого бенефіціара керівної компанії у швейцарському кантоні Цуг.

Журналістам він розповідає, що продав активи, але в деклараціях про доходи, які «депутат заксобрания» подає з 2014 року, немає надвеликих сум, які свідчили б про продаж бізнесу.

В Україні влада лише восени 2015 року оприлюднила власний санкційний список осіб та організацій, причетних до анексії Криму і розв’язання війни на Донбасі. Утім, там теж значиться лише персоналія «народного мера» Севастополя.

Тож влада ніяк не відреагувала на розслідування Слідства.інфо про зв’язок українських та російських «Таврід» з Олексієм Чалим.

Відтак бізнес сепаратиста продовжує збирати десятки мільйонів на українському ринку й навіть повертати свої севастопольські депозити в тепер уже державному «ПриватБанку».

Улюбленці обленерго

У 90-х продукція «Тавріди Електрик» була унікальною на ринку, але нині реклоузери та вакуумні вимикачі виготовляють й інші компанії не лише закордоном. В Україні — щонайменше два виробники в Рівному. ТОВ «Високовольтний союз РЗВА» (бенефіціари якого, до речі, двоє росіян та кіпрська компанія) отримує солідні замовлення, зокрема, від «Енергоатому».

У ТОВ «Спеціальне конструкторське бюро високовольтних апаратів — Рівне» (СКБ ВА Рівне) Слідство.інфо запевнили, що їхні вакуумні вимикачі за характеристиками майже як у «Тавріди Електрик», але дешевші. Щоправда, в Україні вони наразі не надто популярні.

«Ми виготовляємо вакуумні вимикачі 5 років. Вони в нас такі ж [як у «Тавріди електрик»], може, трошки простіші. У них виробництво було в Севастополі, нині частково в Дніпрі. У Німеччині мають представництво. Вони солідніші, мабуть, за нас, от їх і обирають», — розповів представник компанії.

Вакуумні вимикачі ВВ/ТЕL

Українські обленерго, схоже, й досі вважають продукцію «Тавріди Електрик» незамінною. Із 2008 року підприємства України витратили на продукцію та послуги компаній Чалого понад 150 мільйонів.

Після анексії Криму пов’язані із сепаратистом Чалим компанії не припинили участі в тендерах — підприємства, зокрема, і з державною часткою, закупили в них обладнання й послуги з ремонту майже на 31 мільйон гривень.

Утім, сказати точно, скільки «Тавріди» збирають грошей на тендерах, практично неможливо. По-перше, у торгах беруть участь пов’язані компанії. По-друге, конкуренти продають вимикачі виробництва тієї ж «Тавріди Електрик». Чи «Тавриды Электрик», тобто, російського виробництва.

Отримати дані щодо обсягів виробництва компанії Чалого нам не вдалося — керівництво обох українських підприємств проігнорувало інформаційні запити й прохання про інтерв’ю.

За юридичною адресою ТОВ «Тавріда Електрик» на вулиці Гарматній, 2 нікого застати не вдалося, а зазначений у реєстрі телефон безнадійно мовчить увесь час проведення розслідування.

За юридичною адресою ТОВ «Тавріда Електрик» на вулиці Гарматній, 2 нікого застати не вдалося

Найбільшими клієнтами фірми «Тавріда Електрик Дніпро» також є енергопостачальні компанії із державною часткою — «Полтавобленерго», «ДТЕК Дніпрообленерго», «Миколаївобленерго», «Черкасиобленерго», ПрАТ «Хмельницькобленерго».

Щодо останнього ще з початку 2016 року розслідуються факти розкрадання державних коштів, які могли осісти в окупованому Криму. У відповіді на наш інформаційний запит у СБУ повідомили, що матеріали направлені до ГПУ, досудове розслідування ще триває, тому детальнішу інформацію наразі надати не можуть.

Судові успіхи

Після націоналізації «ПриватБанку» фірма Чалого почала звертатися з позовами про стягнення коштів своїх кримських депозитів. І виявилася в судах успішнішою, аніж сотні тисяч кримчан, чиї рахунки заблокували після анексії.

Підприємство «Тавріда Електрик Україна» звернулося до Господарського суду Києва з позовом до «ПриватБанку» про розірвання договору про розміщення коштів на терміновому депозиті та стягнення понад 645 тисяч доларів вкладу, відсотків і пені. Представники «ПриватБанку» не були присутні на жодному з трьох засідань суду.

У результаті суддя Сергій Ковтун, що прославився десятками скандальних рішень (серед найгучніших — передача «Межигір’я» з держвласності в приватну на користь екс-президента Віктора Януковича та звільнення від податків «Укртелекому» Рената Ахметова) повністю задовольнив позов «Тавріди Електрик Україна» до «ПриватБанку».

26 червня 2017-го в Господарському суді Києва на користь підприємства Чалого ухвалили ще одне рішення — стягнути з «ПриватБанку» 9,97 мільйонів гривень. Цього разу представники банку в суді були й навіть просили призупинити розгляд і звернутися в СБУ «з метою проведення перевірки та виключення фінансування терористичної діяльності».

Однак суддя відхилив клопотання й ухвалив рішення на користь позивача. Суддю звати Сергій Балац, він став відомим після того, як визнав законною, усупереч поширеній заяві ЮНЕСКО, сумнівну забудову біля стін Софії Київської.

19 липня в тому ж суді «Тавріда Електрик» відсудила у «ПриватБанку» ще 602,6 тисячі доларів депозиту, процентів і пені на нього (суддя Максим Лиськов). У прес-службі банку нам повідомили, що рішення Господарського суду Києва оскаржуватимуть.

«У разі остаточного рішення суду банк зобов’язання виконає. Але заразом «ПриватБанк» розраховує й на рішення міжнародного арбітражу щодо компенсації від Росії», — сказав керівник прес-служби «ПриватБанку» Олег Серга, пообіцявши надати письмову відповідь на інформаційний запит Слідства.інфо.

Інформаційні запити Центру журналістських розслідувань до «Тавріда Електрик Україна» і «Тавріда Електрик Дніпро» щодо афілійованості підприємств і виробничої діяльності залишилися без відповіді.

Теми публікації:
Кращі криптовалютні біржі 2021 року для трейдерів-початківців

Кращі криптовалютні біржі 2021 року для трейдерів-початківців

Популярні відео на YouTUBE
Тематичні матеріали
Binance
Цікаве
Найпопулярніші новини
Найкращі відео з YouTUBE
Популярні блоги
Погода і гороскоп
Автоновини