Calendar Icon

У лікарів і хворих забрали 6,5 млрд. Чи вистачить грошей на фінансування охорони здоров'я

23.04.2021 12:51
Александра Панасицкая, «Лига.net»

Державну програму медичних гарантій оновили 1 квітня року, а 14 квітня Кабмін віддав 6,5 млрд грн на Pfizer. Що тепер буде з фінансуванням сфери.

З 1 квітня Нацслужба здоров’я оновила програму медичних гарантій – правила оплати лікування пацієнтів. Зміни торкнулися як первинної, так і вторинної ланки.

Станом на квітень 2021-го, договір із НСЗУ підписали понад 2 500 надавачів медичних послуг, з яких 455 лікарів-ФОПів та 185 приватних медзакладів. Тобто чверть усіх медзакладів, що беруть участь в програмі НСЗУ, прийшли в неї з ринку.

Що з фінансуванням охорони здоров'я?

Порівняно з 2020 роком, фінансування медичних послуг збільшили. Якщо минулого року на програму медичних гарантій в держбюджет закладали 70,4 млрд грн, то у 2021 році — понад 120 млрд грн. Навіть з урахуванням інфляції, це на 62% перевищує позаторічні видатки.

Відтак, фінансування охорони здоров’я зростає. Із цієї суми на первинку виділили майже 21 млрд грн, на екстрену медичну допомогу майже 14 млрд грн та на допомогу хворим з COVID-19 близько 10 млрд грн. Решта піде на пакети медичної допомоги, які законтрактували медзаклади вторинної та третинної ланок.

Та навіть ця сума уже зазнала змін. 14 квітня в Уряді вирішили перерозподілити 6,5 млрд гривень з фінансування програми медичних гарантій на закупівлю вакцин проти COVID-19. Хоча міністр охорони здоров'я Максим Степанов запевняє, що ці гроші до програми медгарантій повернуть. Та робитимуть це через зміни до бюджету, отже, це має проголосувати парламент.

Скільки пакетів медичних послуг доступні медзакладам

Всього наразі діє 35 пакетів медичних послуг замість 31 пакета торік.

З поточного року НСЗУ запровадила два абсолютно нові пакети послуг, а решту – виокремила і деталізувала для більшої зручності пацієнтів.

Нові пакети послуг — це вакцинація від COVID-19 та супровід пацієнтів з туберкульозом на первинній ланці. Проте, щоб узяти пацієнта з туберкульозом, лікар первинки повинен мати відповідну кваліфікацію, а саме рішення буде добровільним.

Відокремили в нові пакети лікування пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними хворобами (раніше це був один пакет – захворювання крові та кровотворних тканин), ведення вагітності в амбулаторних умовах, пакет стоматологічної допомоги (окрім ортодонтичних процедур і протезування). Безоплатно вдома можна буде отримати і послуги мобільних психіатричних бригад.

Які тарифи зросли

НСЗУ підвищила оплату за пологи. Якщо торік оплата при неускладнених пологах становила 8 100 грн, то вже з 1 квітня — понад 10 000 грн. У складних неонатальних випадках при народженні дитини масою до 1500 г тариф підняли із 98 500 до 113 700 грн.

Збільшили тариф на лікування туберкульозу — з 21 000 до 40 000 грн.

Тариф на оплату лікування онкозахворювань збільшився з 18 000 до 54 000 грн для дорослих та з 30 000 до 162 000 грн для дітей. У цю суму не входять специфічні препарати для лікування: їх закуповують окремо централізовано та передавають у лікарні, як і раніше.

Змінили фінансування і для надання медичної допомоги у випадку серцево-судинних захворювань. Так, до 1 квітня 2021-го за лікування інсульту НСЗУ платила за єдиним тарифом – 19 300 грн. А з 1 квітня така допомога може становити до 97 800 грн залежно від складності випадку.

Чи всі зможуть скористатися послугами

Аби скористатися безоплатними послугами, пацієнт має підписати декларацію з сімейним лікарем і отримати від нього направлення. Отримати ці послуги можна тільки в установі, у якої є контракт з Нацслужбою здоров'я.

Без направлення від лікаря первинної ланки можна піти лише до гінеколога, психіатра, нарколога, стоматолога, фтизіатра, педіатра або ж до спеціалізованого лікаря, якщо він спостерігає пацієнта довший час у зв'язку з хронічною хворобою.

Походи до решти спеціалізованих лікарів без направлення НСЗУ не покриває. За такі послуги доведеться офіційно платити з власної кишені, а якщо у лікарні немає системи оплати послуг, пацієнта можуть просто не прийняти.

Таким чином держава вбиває одразу двох зайців: отримує нормальний облік захворювань в країні, щоб знати, на які проблеми звернути увагу, та віднаджує українців від самолікування – адже у них з’являється можливість лікуватися ефективно і безоплатно.

Які доплати для лікарів та лікарень

Лікарням запланували доплачувати 5% (а з 1 липня – 10%) від стандартного тарифу за кожний пролікований випадок. З 1 жовтня доплата сягне 15%. Очільник НСЗУ Андрій Віленський у коментарі LIGA.net розповідає, що під час карантину лікарні отримували менше грошей, адже пролікованих випадків, за які отримують гроші лікарні, було менше – через заборону, наприклад, планових операцій. Тому така доплата має стати справедливою компенсацією за вимушений "простій".

Аби стимулювати придбання професійного обладнання для лікування онкології, на ці послуги встановили коригувальний коефіцієнт 1,2. Відтак тариф за радіологічне лікування, якщо у лікарні є новітня техніка, наприклад, лінійний прискорювач, кібер- або гамма-ніж, збільшиться на 20%.

Темы публикации:
Лучшие криптовалютные биржи 2021 года для начинающих трейдеров

Лучшие криптовалютные биржи 2021 года для начинающих трейдеров

Популярные видео на YouTUBE
Материалы по теме
А-9834,58 грн./литр
А-95+31,39 грн./литр
А-9529,72 грн./литр
А-9228,7 грн./литр
ДТ28,44 грн./литр
LPG15,83 грн./литр
Это интересно
Самые читаемые новости
Лучшие видео с YouTUBE
Популярные блоги
Погода и гороскоп
Автоновости