Газета The Sunday Times отримала новий звіт від лікарів, які працюють на місці подій, в якому йдеться про те, що щонайменше 16 500 протестувальників загинули і 330 000 отримали поранення, більшість з них — за два дні жорстоких розправ, які стали найбрутальнішими за 47 років існування клерикального режиму.
"Деяких у нелюдській, дикій манері", - такими словами лідер Ірану Хаменеї уперше публічно визнав загибель тисяч протестувальників.
Вважається, що більшість жертв були молодші 30 років. У розпачливих дописах в Instagram зафіксовано смерть 23-річної дизайнерки одягу, трьох молодих футболістів, серед яких був 17-річний капітан молодіжної команди в Тегерані, 21-річного чемпіона з баскетболу, молодого кінорежисера та студента, який сподівався здобути докторський ступінь у Брістольському університеті і для якого перша акція протесту стала останньою.
Читайте також: Трамп закликав до зміни влади в Ірані та звинуватив Хаменеї у «повному руйнуванні країни»
Режим аятол використовує військову зброю проти протестувальників: стріляють в обличчя, шию, груди
«Я розмовляв з десятками лікарів на місці подій, і вони дійсно шоковані та плачуть. Це хірурги, які бачили війну», — сказав професор Амір Параста, ірансько-німецький офтальмолог.
Цього разу вони використовують зброю військового зразка, і ми бачимо вогнепальні та осколкові поранення голови, шиї та грудей.
Лікарі спілкувалися за допомогою Starlink. Активісти завезли контрабандою до Ірану близько 50 000–60 000 терміналів.
Дані, зібрані співробітниками восьми великих офтальмологічних лікарень та 16 відділень швидкої допомоги по всій країні, показують, що щонайменше 16 500–18 000 людей загинули та 330 000–360 000 отримали поранення, серед них діти та вагітні жінки. Щонайменше 700–1000 людей втратили око. Тільки одна офтальмологічна лікарня в Тегерані, Noor Clinic, зафіксувала 7 000 травм очей.
«Є так багато травм очей, пов'язаних із пострілами з рушниці, що ми не знаємо, кого лікувати першим», – сказав один офтальмолог.
Одна людина, якій вдалося виїхати з країни, розповіла:
«Щодня приїжджають великі вантажівки, завантажені стосами тіл, складених одне на одне, і родини мусять шукати своїх близьких. На вулицях пахне кров'ю. Протягом усього дня сили КВІР патрулюють місто з зброєю та масками на обличчях, погрожуючи людям».
"Це фактично повстання покоління Z": чому почалися протести в Ірані
Хоча протестний рух розпочався з того, що 28 грудня торговці та власники магазинів на Великому базарі в Тегерані закрили свої двері на знак протесту проти гіперінфляції та ослаблення валюти, до них швидко приєдналися студенти університетів та молодь, які вигукували «Смерть Хаменеї» та вимагали зміни режиму.
«Це фактично повстання покоління Z», — сказала Холлі Дагрес, старший науковий співробітник Вашингтонського інституту та авторка бюлетеня Iranist. - Іранське покоління Z є частиною глобалізованого покоління Z, першого, яке народилося з інтернетом під рукою, навіть якщо для доступу до нього їм доводиться використовувати VPN».
«Молоді іранці бачать, як живе решта світу, і відчувають себе відсталими. Вони носять західний одяг, використовують англійський сленг у своїй перській мові, дивляться ті самі фільми і слухають ту саму музику, що й західна молодь, тому створили цю субкультуру. Вони хочуть нормального життя, а режим не готовий їм його дати. Коли ви бачите, що вони не носять хіджаб або грають на вулицях, це не завдяки реформам ісламського режиму, а тому, що ці діти не підкоряються тиску ісламського режиму».
Увага! Фото та відео містять чутливі кадри (18+)
Нагадаємо, Іран знайшов спосіб масово блокувати сигнал Starlink на своїй території