Calendar Icon

Сезонна алергія атакує: чи є порятунок?

10.05.2019 16:26 (Обновлено 10.05.2019 в 16:29)
Ольга Колесникова , «ТСН»

Ця хвороба може проявлятися у будь-якому віці, різними симптомами і з різною силою залежно від року — самотужки тут не впоратись.

Весна у кожної людини асоціюється з теплими вечорами, цвітінням дерев і тривалими прогулянками на свіжому повітрі. Але, якщо ви один з мільйона людей, які мають алергію на пилок, цей період у вас також буде асоціюватися з нежитем, чханням, свербінням очей і сльозотечею та іншими симптомами алергії. Деякі з цих симптомів люди помилково приймають за застуду.

Сезонна алергія або поліноз — це алергічне захворювання, причиною якого є неадекватна реакція імунної системи на пилок рослин, внаслідок чого людина відчуває симптоми алергії. Такий стан носить завжди сезонний характер.

Спричинити сезонну алергію може пилок рослин, що опилюються вітром. Викликати сезонну алергію може пилок рослин, що опилюються вітром і який розносить його на сотні кілометрів. Таким чином людина, що має алергію на пилок, відчуватиме її симптоми, навіть якщо поруч немає рослин із цвітом, але в повітрі вже можна визначити підвищену концентрацію пилку.

Рослини, що мають яскраве забарвлення квітів та опилюються комахами, рідко спричиняють симптоми алергії. Їх пилок дуже важкий, щоб затримуватися в повітрі, і він швидко осідає, тому концентрація пилку таких рослин в повітрі дуже низька.

В країнах з помірним кліматом, зокрема в Україні, виділяють 3 активних періоди пилкування рослин:

 • лютий-травень — період активного пилкування весняних дерев, а саме: берези, вільхи, ліщини та інших;
 • травень-серпень — в цей період активно цвітуть злакові та лугові трави;
 • серпень-жовтень — період активного цвітіння бур’янів, таких як амброзія, полин, настінниця та інші.

Ці періоди умовні, бо концентрація пилку рослин залежить від погодних умов. Тепла зима і рання весна можуть сприяти ранньому цвітінню дерев, і в такому випадку людина може навіть в лютому відчути симптоми алергії на пилок. Також тепла суха осінь може подовжити період цвітіння бур’янів, в таких випадках підвищена концентрація пилку амброзії може спостерігатися до пізньої осені.

Як може виявлятися сезонна алергія або поліноз

Сезонна алергія може виявитися у будь-якому віці, але частіше вона виникає ще в дитинстві, в шкільному та підлітковому віці. Симптоми алергії можуть варіюватися від легких до важких, а саме:

 • нежить;
 • прозорі виділення з носа;
 • чхання;
 • свербіж носа та очей;
 • сльозотеча;
 • кашель, утруднене, свистяче дихання та хрипи;
 • деякі люди відзначають загострення бронхіальної астми тільки у період активного цвітіння, а також загострення атопічного дерматиту та екземи.

Помилковою також є думка, що з віком поліноз минає. Він не лише не минає, понад те, — у разі відсутності правильного лікування його симптоми можуть навіть посилюватися.

Також поліноз може мати мінливий перебіг. Це означає, що цього року ви можете мати яскраво виражені симптоми алергії, такі як нежить, сльозотеча, симптоми астми, а наступного року ці симптоми практично не з'являються.

Алергія на пух тополі

Вважається, що сам собою тополиний пух не може викликати алергію. Симптоми спричиняє пилок інших рослин, які активно цвітуть у цей період і осідають на пух. Також пух і пил, який збирається на ньому, можуть подразнювати слизові оболонки носа та очей і спричиняти, симптоми схожі з алергією.

Чи може пилок рослин спричинитихарчову апергію?

Люди, чутливі до пилку рослин, можуть мати харчову алергію. Такий вид алергії називається — харчова алергія, пов’язана з пилком рослин, або перехресна харчова алергія. Вона проявляється у вигляді свербіння у роті, горлі, вухах, покашлюванні під час вживання деяких видів фруктів, овочів та горіхів. Такі симптоми мають назву оральний алергічний синдром.

Часто білки, які спричиняють таку реакцію, є термічно лабільними і втрачають свої алергенні властивості під час термічної обробки. Таким чином схильні до алергії можуть абсолютно безпечно їх вживати.

Помилковою також є думка, що з віком поліноз минає. Але за відсутності правильного лікування його симптоми можуть навіть посилюватися

Харчова алергія, спричинена пилком рослин, може проявлятися у вигляді кропив’янки або ангіоневротичного набряку під час вживання термічно оброблених та необроблених харчових продуктів. Наприклад, пилок берези має головний білок, який називається Bet v 1 і належить до сімейства білків PR-10. Саме він відповідальний за розвиток орального алергічного синдрому. Подібний білок був знайдений у яблуках, вишні, персику, груші, малині, сої, арахісі, моркві, селері, фундуку та інших рослинах.

Відповідно, люди з алергією до бур’янів, а саме полину та амброзії, можуть мати прояви харчової алергії під час вживання меду, спецій, гірчиці, бананів, дині, томатів, трав’яних настоїв та фітопрепаратів.

Великою медико-соціальною проблемою є перехресна алергія між пилком рослин і латексом, адже латекс входить до складу презервативів, медичних рукавичок та деяких стоматологічних матеріалів. Особливо це питання актуальне для медичних працівників та людей, що мають постійний контакт з латексними рукавичками.

Як можна діагностувати алергію на пилок?

Діагностика сезонної алергії може мати декілька етапів. Консультація лікаря-алерголога є невід’ємною частиною діагностичного процесу. Саме лікар-алерголог, вивчивши історію хвороби, може точно встановити причину алергії, підібрати максимально інформативні методи діагностики алергії, а також ефективне лікування.

Шкірні проби або прік-тести — перший етап діагностики алергії на пилок. Кожен алерген для проведення алергопроби підбирається індивідуально для кожного пацієнта з урахуванням симптомів і анамнезу.

Наступний етап діагностики — це молекулярна алергодіагностика, а саме тест ALEX. За допомогою такого сучасного методу діагностики ми можемо виявити алергію не тільки до екстракту алергену, наприклад, берези, а й до його білків. Молекулярна алергодіагностика дозволяє оцінити ризик розвитку важких системних реакцій (анафілактичний шок) на харчові продукти і спрогнозувати можливі перехресно-реактивні реакції між пилком і харчовими продуктами, виявити істинну алергію до пилку.

На відміну від шкірних проб, аналіз на алергени можна проводити під час цвітіння і в гострий період захворювання. На результат аналізу не впливає приймання протиалергічних препаратів.

Чи можна вилікувати сезонну алергію?

Сьогодні, сезонну алергію можна лікувати:

 • симптоматично – лікувати симптоми алергії за допомогою медикаментів;
 • неспецифічними методами уникнення контакту з алергеном;
 • методом алерген-специфічної імунотерапії.

Завдяки сучасним методам лікування алергії, а саме алерген-специфічної імунотерапії, можна позбутися симптомів алергії на довгі роки і навіть вилікувати її назавжди. Алерген-специфічна імунотерапія лікує причину алергії, а не тільки усуває симптоми.

АСІТ підбирається лікарем-алергологом на основі даних анамнезу, результатів алергопроб і молекулярної алергодіагностики. Суть цього лікування полягає у введенні малих доз алергенів в організм пацієнта. Таким чином людина виробляє толерантність до даного алергену і більше не реагує на нього. Правильне своєчасне лікування полегшує життя хворого.

Ось деякі прості правила для модифікації способу життя, що допоможуть зменшити симптоми алергії:

 • уникайте прогулянок на вулиці в суху та жарку погоду;
 • приймайте душ після прогулянки на вулиці;
 • у період підвищеної концентрації пилку у повітрі тримайте вікна зачиненими та використовуйте кондиціонери з HEPA фільтрами, які допоможуть знизити концентрацію пилку в приміщенні;
 • після прогулянки на вулиці промивайте ніс сольовим розчином, який допоможе змити пилок та пил, що осів на слизовій носа;
 • регулярно вживайте ліки, які виписав вам лікар.

Будьте здорові та вчасно звертайтеся до лікаря!

Популярные видео на YouTUBE
Материалы по теме
А-9831,45 грн./литр
А-95+27,18 грн./литр
А-9525,98 грн./литр
А-9224,9 грн./литр
ДТ25,19 грн./литр
LPG13,08 грн./литр
Это интересно
Самые читаемые новости
Лучшие видео с YouTUBE
Популярные блоги
Погода и гороскоп
Автоновости