Українці – рушійна сила польської економіки: міфи та реальність

26.08.2026 в 08:40 | Костянтин Голубцов, джерело: «Facenews»

Попри популістські заяви деяких польських політиків про необхідність депортації українців, прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск наголошує, що такі дії стали б значною втратою для польської економіки. Він зазначив, що виїзд українців означатиме втрату сотень тисяч робочих місць та катастрофічний удар по власному виробництву. Це визнання об'єктивної реальності, оскільки польська економіка значною мірою спирається як на європейську підтримку, так і на працю українських заробітчан.

Без українських працівників польські фермери можуть зіткнутися з труднощами під час збору врожаю, будівництво може перетворитися на довгобуди, а заводи з переробки та логістичні склади — на межі зупинки. Однак, попри ці факти, популістський наратив про «нахлібників» залишається популярним, а опоненти залякують електорат міфами про спустошену скарбницю та перевантажені лікарні. Офіційні дані та експертні оцінки спростовують ці твердження, вказуючи на значний позитивний внесок українців у польську економіку.

Фінансовий баланс: українці як найприбутковіший ресурс

За період з 2022 по 2025 рік польська держава спрямувала на соціальні пакети, освіту та інтеграцію українських біженців близько 40 мільярдів злотих (приблизно 9,5 мільярдів євро). Ця сума часто виривається з контексту, щоб представити її як колосальні витрати. Однак, паралельно, праця українців додала до валового внутрішнього продукту (ВВП) Польщі 328 мільярдів злотих (77 мільярдів євро) додаткової вартості. Це означає, що на кожен витрачений злотий польська економіка отримала 8 злотих чистого макроекономічного зростання. Частка українців у формуванні ВВП Польщі зросла з 2,3% до 2,7%, генеруючи щорічно від 90 до 100 мільярдів злотих. Прогнозується, що до 2030 року цей внесок перевищить 3,2%.

Розвінчування міфів про соціальні виплати та медицину

Однією з найтоксичніших тем у польському публічному просторі стала державна програма допомоги «Родина 800+». Радикальні політики побудували навколо неї антиукраїнську риторику, поширюючи міфи про «соціальний туризм» та утримання українських дітей за рахунок польських платників податків. Проте, річні витрати на ці виплати українським родинам становлять близько 2,8 мільярдів злотих, тоді як працюючі українці за той самий період сплатили до бюджету та фондів понад 15 мільярдів злотих у вигляді податків та інших внесків. Це демонструє баланс 5,4 до 1 на користь держави. Нові правила призначення виплат, що передбачають офіційну роботу батьків та навчання дітей у польських школах, ще більше обмежують можливості для спекуляцій.

Аналогічна ситуація спостерігається і в сфері медицини. Міфи про те, що українці перевантажують польські лікарні, також не підтверджуються. Сукупні внески українців на обов'язкове медичне страхування за минулий рік сягнули понад 4,2 мільярда злотих, а за період повномасштабної війни перевищили 9 мільярдів. Вартість медичних послуг, наданих українцям, склала лише 2,5 мільярда злотих. Таким чином, польська система охорони здоров'я отримала багатомільярдний чистий профіцит. Працездатні українці сплачують внески, але звертаються до лікарів значно рідше, ніж місцеві жителі, фактично фінансуючи лікування польських пацієнтів.

Демографічний виклик та прагматичне партнерство

Українці закривають значний демографічний дефіцит у Польщі, який виник через старіння населення та міграцію молоді. Для стабільності пенсійної системи країні необхідно залучити щонайменше 2 мільйони працівників протягом десятиліття, і українці вже допомагають це реалізувати. Зайнятість працездатного українського населення досягла 70-80%, а понад 110 000 українців зареєстрували власні підприємства, створюючи робочі місця та сплачуючи корпоративні податки. Це свідчить про перехід відносин між Україною та Польщею від односторонньої допомоги до прагматичного партнерства, де українська праця стає ключовим двигуном польського зростання.

Читайте FaceNews в Google Новости

Популярные видео на YouTUBE

Українці – рушійна сила польської економіки: міфи та реальність
Громадяни формують майбутнє: як люди, а не політики, будують нову демократію
Сенс Банк: від мільярдних позовів до прискореного продажу та корупційних скандалів
«Група-200»: від жарту до бойового ордену. Історія найзухваліших
Від мототрамвая до метро: Як з'явився транспортний зв'язок між берегами Києва
Антикорупційні органи розкрили справу на 150 мільйонів: в Офісі президента фігурує заступниця
Україна завдала удару по логістичній системі РФ: спалений склад "Озон" може коштувати мільярди
Північнокорейська КН-30: чи справді Росія отримала 2,5 тонни бойової частини та до 900 км дальності?
Все видео

Лента новостей

Бригада «Ахіллес» уразила російську логістику на глибині до 150 км
🕑 4 хвилини тому
Ірина Мудра: екс-заступниця ОП під вартою з правом застави 20 мільйонів гривень
🕑 17 хвилин тому
Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен у Києві: підтримка України на шляху до ЄС і НАТО
🕑 35 хвилин тому
Тариф на електроенергію: чи очікувати українцям подорожчання з 1 листопада
🕑 36 хвилин тому
Чому Біткоїн зростає: Не тільки любов до крипти, а страх перед американським боргом
🕑 46 хвилин тому
Страйкбол як платформа для єднання: військові та цивільні разом на полі бою
🕑 57 хвилин тому
ЗСУ завдають ударів по нафтовому сектору РФ: експорт скорочується, попри спроби Росії
🕑 58 хвилин тому
Світ попрощався з музичною суперзіркою, яка встановила рекорди Гіннеса
🕑 1 годину 7 хвилин тому
Заклик до скасування участі скрипаля Вадима Репіна через підтримку Росії
🕑 1 годину 7 хвилин тому
Генштаб ЗСУ: Втрати ворога перевищили 1,48 мільйона особового складу
🕑 1 годину 8 хвилин тому
Мобілізація та удар по Європі: є версія, з якою метою директор ЦРУ насправді прилітав до Росії (відео)
🕑 11 годин 33 хвилини тому
Росіяни скаржаться на обман, дефіцит та небезпеку: від провалу «планів» до зникнення бензину
🕑 11 годин 55 хвилин тому
Директор ЦРУ відвідав Москву: обговорювалися припинення вогню, мобілізація та безпека країн Балтії
🕑 11 годин 55 хвилин тому
Президент Фінляндії: Росія усвідомить поразку, а Україна здобуде членство в ЄС та НАТО
🕑 11 годин 56 хвилин тому
Україна розширила зону ударів вглиб території РФ, уражаючи ППО та РЕБ
🕑 11 годин 56 хвилин тому
Все новости