xcounter
Calendar Icon

Боржники державного рівня: Як Президент Порошенко з друзями «нагріли» банк

17.02.2017 09:14
Дмитро Гнап, «Громадське ТВ»

​Півтора мільйони українців за останні три роки втратили свої гроші в банках, які луснули. Фонд гарантування вкладів виплачує кожному вкладнику максимум двісті тисяч гривень.

Такий ліміт встановлений законом і більшу суму вкладнику навряд чи вдасться отримати. Особливо тоді, коли боржниками банку є друзі президента України і Фонд гарантування не дуже хоче турбувати цих поважних і впливових людей.

Тетяна Кілічава — київська адвокатка, яка захищає постраждалих вкладників. Сьогодні в неї чергове засідання у справі банку «Київська Русь». Національний банк оголосив його банкрутом і чотири тисячі громадян втратили в ньому свої депозити.

Адвокат разом з постраждалими вкладниками оскаржує рішення Нацбанку про оголошення «Київської Русі» банкрутом. Бо вкладники банка-банкрута можуть розраховувати лише на виплату 200 тисяч гривень з Фонду гарантування вкладів. Якщо ж банк «живий», то він може повернути повну суму депозитного вкладу. А вона нерідко перевищує двісті тисяч:

«Двісті тисяч – це близько 8 тисяч доларів. А люди мали набагато більші суми ніж ці 200 тисяч. І кожен, хто збирав ці кошти за все життя, відкладав їх. Тобто, 200 тисяч — це невелика кількість вкладників, які були в цьому списку. В основному, ті хто втратив, вкладав понад 200 тисяч. Продали квартиру – відклали. Хтось — з мрією купити якусь нерухомість. Хтось – на лікування. Якісь інші витрати…», — пояснює адвокатка.

Один з таких вкладників — киянин Сергій Старунський. Позаминулий рік був нещасливий для нього — він став жертвою вуличних грабіжників. Сергій намагався захистити дівчину, в якої відбирали телефон. Під час сутички один з нападників вистрілив йому в око з травматичного пістолету. Лікування забрало чимало грошей. А потім луснув банк «Київська Русь», в якому Сергій тримав заощадження всієї родини.

— Багато ви грошей втратили в цьому банку?, – питаємо.

— Так, багато втратив.

— Скільки в цифрах?

— Близько ста тисяч доларів. Я відкладав приблизно протягом 25 років. У мене була доволі непогана зарплата, я міг собі дозволити відкласти ці гроші. У мене іномарки не було. Квартира у мене «хрущовська». Я 58-го року народження, і як нормальна людина, думав про свою старість. Я брав обов’язок забезпечити дітей житлом. І як добропорядний, законослухняний громадянин, я відкладав ці гроші, — додає вкладник.

Але поки вкладники «Київської Русі» домагаються відновлення роботи банку і виплат своїх депозитів у повному обсязі, інша група людей, напевно, зовсім не проти, щоб банк ліквідували. Це президент Порошенко та його давні друзі й бізнес-партнери: народний депутат Ігор Кононенко та заступник секретаря РНБО Олег Гладковський.

Підконтрольне їм «Автотранспортне підприємство-2240» взяло в 2007-му році в банку «Київська Русь» 6 мільйонів доларів кредиту. Заставою була будівля по вулиці Павла Усенка неподалік Дарницької площі в Києві. Але кредит транспортне підприємство Порошенка і друзів так і не повернуло. Заставу за кредитом, яка могла б покрити збитки банку, фірма також не віддала.

«АТП мало віддати банку «Київська Русь» все своє заставне майно, в рахунок свого боргу, але раптом з’являється компанія, яка каже, що ми все це встигли забрати раніше», – пояснює журналістка «Радіо Свобода» Анастасія Іванцова.

Вона раніше дослідила, як фірма друзів президента залишила банк і без грошей і без нерухомості. Підприємство Порошенка і друзів оголосило банкрутство, а всі будівлі перед ліквідацією передало фірмі «Про Девелопмент Тім». Продаж мав ознаки фіктивності, оскільки майно так і залишилося в руках друзів президента. Засновником «Про Девелопмент Тім» виявилася віргінська компанія «Інтрако Менеджмент Лімітед», а її власником, як раніше з’ясувало «Слідство.Інфо», виявився інший друг президента — заступник генерального директора корпорації «Рошен» Сергій Зайцев.

«Виходить така ситуація: у нас є боржник, який має віддати банку або гроші, або свою територію, у нас є ймовірно пов’язана з цим боржником компанія, яка стверджує, що встигла забрати все його майно раніше. І в нас є банк, який залишається ні з чим. А потім ще у стані ліквідації перебуває», – додає журналістка.

В самому банку вже не сподіваються повернути від оточення президента ані кредит, ані нерухомість. Нам вдалося поговорити з Михайлом Шабасом, який керує департаментом безпеки та захисту інтересів банку «Київська Русь»:

— Пане Михайле, хотіли б отримати ваш коментар стосовно судової суперечки між банком «Київська Русь», де ви працюєте зараз, і стосовно компанії «Про Девелопмент Тім». Стосовно АТП на вулиці Павла Усенка…

— Є таке. Була така тема.

— А ви можете детальніше розповісти про історію цього кредиту? Ми намагаємося розібратися в цьому.

— То розбирайтеся!, — сміється Шабас.

— Ви хотіли, щоб була винесена ухвала суду, що порушені права банку. А чому вони були порушені?

— Бо кредит не повертався!

— А чому позичальник не повернув кредит? Адже і заставне майно вам також не повернули.

— Зазвичай боржники, себто позичальники, не повертають кредит, бо як правило, не хочуть.

— А ви знаєте, оцей ваш позичальник — хто за ним стоїть? Хто власник?

— Та нам все відомо! І вам все відомо!

— Ви думаєте, що у банку немає ніяких шансів відсудити хоча б повернення заставного майна?

— Думаю, що немає…

Адвокатка Тетяна Кілічава стверджує, що якби компанія Порошенка та його друзів повернула банку кредит, а разом з нею те ж саме зробили й інші великі боржники, це дозволило б виплатити всі депозити, які звичайні вкладники втратили на рахунках «Київської Русі». Киянин Віктор Левковський каже: це допомогло б йому поставити на ноги хвору дружину.

Плани у нашому віці які? У мене жінка — інвалід другої групи. Зараз ми дуже багато грошей витрачаємо на ліки, і ось цих грошей, які виплачені Фондом гарантування вкладів, точно не вистачає на ліки. Це гепатит «С». Вірусне навантаження ми прибрали. Але цироз печінки, як наслідок, плюс хронічна хвороба нирки. Взагалі, там букет такий, що треба багато грошей, щоби все відновити. І бажано, звісно, вивезти дружину в Німеччину до спеціалістів. Вона їздила, коли це було можливо. Зараз стало проблематично з цим», — ділиться з нами постраждалий вкладник.

«Ми з жінкою займались бізнесом, у нас був розрахунковий рахунок. Фірма займалась дизайном і виробництвом меблів. У дружини було на депозитах порядку 500 тисяч гривень. У мене було порядку 300 тисяч гривень. 800 тисяч гривень ми загубили… Наша сім’я…», — додає він.

Та поки що впливові боржники «Київської Русі» можуть почувати себе спокійно. Настільки, що позбувшись претендента на нерухомість, вони вже отримали й величезну ділянку землі під нею. 11 гектарів під АТП та навколо восени 2015-го Київрада передала в оренду на двадцять п’ять років іншій фірмі друзів Порошенка – товариству з обмеженою відповідальністю «Автоекспо». Це рішення не спричинило особливих дискусій в Київраді, адже президент має тут свою депутатську більшість.

— Ви ж у фракції УДАР-Солідарність так?, – розпитуємо Олену Овраменко, одну з депутаток Київради, яка проголосувала за передачу фірмі друзів президента великого шматка землі.

— Так!, – відповідає вона.

— Дивіться: рік тому, 24-го вересня ви проголосували за виділення величезної земельної ділянки. Ось результати голосування: «Овраменко Олена – «за» виділення земельної ділянки для компанії Автоекспо». Пам’ятаєте таке рішення?

— Я зараз його підніму, і тоді поспілкуємось. Обов’язково! Обов’язково! – каже депутатка, пришвидшуючи кроки.

— Та я можу вам нагадати!

— Я підніму рішення…, — каже вона вже майже на бігу.

— Так давайте я вам нагадаю, про що це рішення. Це 11 гектарів на Лівому березі біля Ленінградської площі. Ви пам’ятаєте це рішення? І чому ви були «за»?

— Мені потрібно підняти це рішення.

— Так ось ми його вже підняли, дивіться, ось: «Автоекспо» – 11 гектарів землі…

— Воно пройшло комісію?, – перепитує Овраменко

— Воно і голосування пройшло. Ви за нього проголосували…

— Потрібно підняти документи, давайте, я повернуся після обідньої перерви і поспілкуємося, – каже депутатка і швидко вибігає в коридор.

Тим часом Фонд гарантування вкладів, отримав право вимагати повернення раніше виданих банком кредитів на суму в 5 мільярдів гривень. після того, як віддав клієнтам «Київської Русі» близько одного мільярду гривень виплат. В самому Фонді нам повідомили, що докладуть максимальних зусиль для стягнення кредитних боргів з автотранспортного підприємства президента та його оточення.

Тільки є одна деталь: Фонд гарантування вкладів очолює Костянтин Ворушилін. Це ще один друг і давній бізнес-партнер Петра Порошенка.

Лучшие криптовалютные биржи 2021 года для начинающих трейдеров

Лучшие криптовалютные биржи 2021 года для начинающих трейдеров

Популярные видео на YouTUBE
Материалы по теме
Binance
А-9834,58 грн./литр
А-95+31,39 грн./литр
А-9529,72 грн./литр
А-9228,7 грн./литр
ДТ28,44 грн./литр
LPG15,83 грн./литр
Это интересно
Самые читаемые новости
Лучшие видео с YouTUBE
Популярные блоги
Погода и гороскоп
Автоновости