xcounter
Calendar Icon

Медведчук і Порошенко: ринок скрапленого газу на двох

27.02.2017 13:46

Силовий блок, підконтрольний президенту Порошенко, систематично зачищає ринок скрапленого газу від незалежних трейдерів.

На цьому фоні проявляється гравець, який має їх замістити – це структури, пов'язані з Віктором Медведчуком.

Починаючи з листопада 2016 року, Службою безпеки України спільно з Державною фіскальною службою в особі Енергетичної митниці, було заблоковано імпорт нафтопродуктів 16 українських компаній-імпортерів. Після втечі Януковича та падіння монополії Курченка, ці трейдери забезпечували до 40% імпорту скрапленого газу, що споживається українцями – наприклад, в автомобілях або негазифікованих селах.

Таким чином, кінцевим потерпілим від монополізації ринку ставали пересічні громадяни – як від росту цін, так і недоотриманих бюджетом податків. Загалом було заблоковано 161 вагоно-цистерну, а несплата податків склала 25 мільйонів гривень. Так само на десятки мільйонів збитків "влетіли" і компанії-власники скрапленого газу, що потерпають від простоїв на залізниці, порушення умов міжнародних контрактів по поверненню цистерн з території України.

Сама схема блокування була зроблена в декілька етапів та є хрестоматійним прикладом залучення силовиків для переділу ринку та руйнування малого та середнього бізнесу:

Перший етап. Службою безпеки України в Харківській області відкривається провадження щодо "фінансування тероризму". Під підозрою – двоє трейдерів. На підставі цього блокується робота 16 компаній, бо ці двоє начебто використовували у своїй "злочинній" діяльності їхні реквізити.

Управління "К" СБУ, яке має боротися з корупцією, направляє листи на адресу Енергетичної митниці з вимогою проводити огляди, відбори проб та не допустити митне оформлення скрапленого газу, який надходить на адресу 16 провідних імпортерів. Причина – начебто наявність у цистернах отруйних чи сильнодіючих речовин. Лист підписано заступником Павла Демчини – смотрящого Грановського за СБУ, який відповідає за весь тіньовий бік роботи спецслужби.

Тим часом Енергетична митниця ДФС, очолювана колишнім кандидатом в депутати з квоти Луценка Ігорем Піковським, протягом тривалого часу взагалі не здійснювала відбір проб. Крім того, митна лабораторія, куди надсилаються проби, не має обладнання та методик, які дозволяють провести дане дослідження на наявність отруйних та сильнодіючих речовин. Проведення досліджень в інших експертних установах є неможливим через відсутність в Енергетичної митниці ДФС коштів на це. До того ж згідно з офіційною відповіддю митної лабораторії такі поняття як "отруйні речовини", "сильнодіючі" речовини та затверджені Переліки отруйних та сильнодіючих речовин у чинному законодавстві відсутні.

Аби заблокувати розмитнення, у деякі дні СБУ направляла по сім листів на Енергетичну митницю ДФС.

Другий етап. Служба безпеки України повідомляє Укрзалізницю про нібито пошкодження невідомими особами буксових вузлів на вагоно-цистернах на різних станціях (Харків, Полтава, Васильків, Бородянка, Щорс, Мелітополь тощо) і, як наслідок, відповідним розпорядженням блокується 161 вагоно-цистерна із скрапленим газом.

Паралельно з цим департамент з розслідування економічних злочинів Генпрокуратури (відомий в народі як "Департамент Кононенка-Грановського) через місяць після відкриття справи СБУ, для закріплення результату, починає своє розслідування за статею "Зловживання владою або службовим становищем".

Третім етапом стало намагання повністю зупинити зовнішньоекономічну діяльність 16 компаній. Це сталося 6 лютого, коли за поданням СБУ було видано наказ Міністерства економіки про накладення санкції, підписаний заступником міністра Степана Кубіва. Свої листи-вимоги СБУ супроводило цинічними аргументами: "СБУ в рамках захисту економічного потенціалу України, а також попередження, виявлення, припинення та розкриття злочинів проти миру та безпеки людства, корупції (...) викрито факт порушення норм законодавства у вигляді фінансування тероризму..."

Ці подання на 16 компаній підписав уже не заступник, а Павло Демчина особисто, як перший заступник глави СБУ – начальник управління по боротьбі з корупцією. (Коротке відступ від теми – електронна декларація цього "борця" відсутня на сайті НАЗК, як і тисяч інших СБУшних борців зі "злочинами проти миру та безпеки людства").

До кошмарення бізнесу підключилося Міністерство внутрішніх справ – в середині лютого заблоковані компанії почали отримувати листи від Управлінь захисту економіки Національної поліції з вимогою надати інформацію про імпортно-експортні операції.

Паралельно з цим структури "Креатив" та "Глуско", споріднені з Віктором Медведчуком, подали заявки на Укрзалізницю на ввезення скрапленого газу в розмірі 45 тисяч тон протягом січня-лютого 2017 року. Враховуючи, що до цього вони обмежувалися кількома тисячами тон, амбіції щодо захоплення цього ринку просто вражають.

Висновки з цієї історії очевидні. Невидимі сили, які ведуть Медведчука по ринку скрапленого газу, замикаються на один центр управління – адміністрацію президента. Чи могла би ця історія відбутися, якби Банкова не дала команду організувати цю зачистку? Звісно, що ні – і управління "К", очолюване Демчиною в СБУ, і департамент Кононенка-Грановського в Генпрокуратурі, і Енергетична митниця, і Міністерство економіки – всі вони неофіційно підпорядковані АП, яка, в свою чергу, могла би організувати такий силовий пул лише за вказівкою президента Порошенка.

Декілька місяців трейдери безрезультатно намагалися вирішити свої проблеми в тиші кабінетів, подаючи позови та переконуючи допустити їх до розмитнення. Ситуація змінилася тільки після публічного розголосу та суспільного тиску. Нами було проведено брифінг в стінах парламенту, ця тема звучала у виступах з трибуни Ради та в депутатських запитах.

Зрозумівши, що провернути все в тіні не вдалося, СБУ включила задній хід та почала розмитнення деяких трейдерів, а Мінекономіки відкликало санкції з більшої половини компаній. Що парадоксально, обмеження було знято і з двох підприємств, відносно яких СБУ на самому початку було відкрито кримінальне провадження за начебто "фінансування тероризму".

Водночас частина трейдерів продовжує потерпати від репресій СБУ, хоча навіть виграло суди щодо своєї непричетності до компаній, які перевірялися на предмет "фінансування тероризму". Для вирішення проблем, їм неофіційно пропонують "добровільно пожертвувати" частину сировини на потреби силових структур та Міноборони, перетворивши розслідування "тероризму" в рекет.

Ми і далі будемо вживати всіх заходів, щоб зупинити свавілля на ринку "скрапленого газу".

Лучшие криптовалютные биржи 2021 года для начинающих трейдеров

Лучшие криптовалютные биржи 2021 года для начинающих трейдеров

Популярные видео на YouTUBE
Материалы по теме
Binance
А-9834,58 грн./литр
А-95+31,39 грн./литр
А-9529,72 грн./литр
А-9228,7 грн./литр
ДТ28,44 грн./литр
LPG15,83 грн./литр
Это интересно
Самые читаемые новости
Лучшие видео с YouTUBE
Популярные блоги
Погода и гороскоп
Автоновости